Mazda 3 122KM SkyActiv – nowe rozdanie

0
174
Mazda 3 122KM SkyActiv

Mazda 3 122KM SkyActiv

Mazda 3 122KM to nie żadna modernizacja, to kompletnie nowy samochód, począwszy od płyty podłogowej aż po dach jest to zaprojektowane od początku. Mazda choć nie jest marką premium to na pewno nie jest zwykłym autem. Takie trudne do określenia zasegmentowanie. Jedno jest pewne, jakość wykończenia i materiały użyte go budowy są najwyższej jakości. Wsiadając do jej nowego wnętrza pierwsze wrażenie to większy środek jak w poprzednim modelu natomiast drugie wrażenie to ”zostańmy tu, jest bardzo przyjemnie”.

W naszej Mazdzie jest dwulitrowy wolnossący benzyniak bo producent definitywnie odżegnuje się od downsizingu i dobrze. Jeszcze lepiej by było gdybyśmy mieli ze 20KM i z 50Nm z miękkiej hybrydy. Silnik pracuje równo ale brak mu dynamiki jakiej oczekujemy od aut tej klasy, mam na myśli celowanie Mazdy w wymagającego klienta. Jadąc w dalszą trasę zwłaszcza ekspresówką auto daje nam duży komfort podróżowania, wyciszenie wnętrza jest bardzo skuteczne. Sposób resorowania pomimo braku aktywnego zawieszenia jest komfortowy ale daje poczucie stabilności przy dużych prędkościach.

Mazda 3 122KM SkyActiv

teraz okiem technicznym

Mazda 3 122KM SkyActiv – Silnik/skrzynia

Wszyscy ulegli modzie na downsizing w silnikach benzynowych ale nie Mazda, Japończycy jak zawsze poszli pod prąd, czy dobrze? Kiedyś już postawili na Wankla i nie skończyło się to dobrze a jak teraz? Jedno jest pewne, zamiast małego silniczka z turbosprężarką zastosowanie większego niedoładowanego ma swoje zalety, jakie? A takie że turbosprężarki to mnóstwo dodatkowych elementów które mogą zawieść i zawodzą, konia z rzędem temu co da głowę że turbina wytrzyma 250tys km. Jasne, co 3 tak ale to właśnie kłopot, tu nie ma takiego problemu i silnik przelatując 400tys km pewnie zrobi to bezawaryjnie. Ekonomia i moc silnika bierze się z bardzo wysokiego jak na silnik benzynowy stopnia sprężania który wynosi 1:14.

Silnik generuje 122KM oraz 208Nm momentu obrotowego co w przypadku tak małego auta głowy nie urywa ale daje bardzo przyzwoitą dynamikę. Trzeba jedynie przestawić się po jeździe doładowanymi downsizingowcami bo tam gdzie kończy się im przespieszenie silnik Mazdy dopiero rozkręca się na dobre. Na początku będzie dziwnie bo przy 1500 obr/min gdzie w doładowanym silniku jest już większość momentu obrotowego tu nie dzieje się nic, Przy 4000 obr/min kiedy większość doładowanych solników kończy zakres momentu maksymalnego w Mazdzie właśnie właśnie zaczyna się zabawa.

Mazda 3 122KM SkyActiv

Mazda 3 122KM SkyActiv – zawieszenie/koła/hamulce

Nieśmiertelne kolumny McPherson z przodu z gazowymi amortyzatorami oraz takie same amortyzatory z tyłu ale zawieszenie wielowahaczowe. Ten wielowahacz z tyłu jest kluczowym elementem zapewniającym lepszą stabilność od konkurencji. Większość małych aut z tyłu ma po prostu belkę skrętną bo tak jest taniej i prościej, Mazda postawiła na bezpieczeństwo i bardziej sportową charakterystykę. Hamulce z przodu i z tyłu tarczowe tyle że z przodu wentylowane. Koła w przypadku naszej testówki to 215/45×18 więc idealnie to wszystko nadaje się do szybkiej sportowej jazdy. Hamowanie na zwykłej suchej nawierzchni w naszym przypadku średnio z 5 pomiarów wyszło 34.3m ze 100 km/h ale jeszcze na oponach letnich.

Mazda 3 122KM SkyActiv

Mazda 3 122KM SkyActiv – Ekonomia

Ekonomia nie jest taka jak obiecuje producent, niestety jazda w mieście to prawie 7l/100km więc to co pisze producent to chyba było puste miasto. W trasie jest lepiej, możemy zmieścić się w 4.7l/100km na zwykłej drodze, prędkość autostradowa pochłonie 7l/100km. Tak więc plus za zużycie w trasie i minus za miasto. Mazda 3 122KM SkyActiv jest autem z wyższej półki, jakością wykonania może śmiało konkurować z Audi 3 i BMW serii 1.

Paweł Kubalski