Subaru XV Lineartronic 2.0 Boxer benzyna 155KM

0
521
Subaru XV Lineartronic 2.0 Boxer benzyna 155KM

Subaru XV Lineartronic 2.0 Boxer benzyna 155KM

Subaru głównie kojarzy się z Imprezą. A każdy nowy model marki musi sprostać nie lada wyzwaniom, bo jak to się mówi nie łatwo jest żyć w cieniu kolegów. I tu pojawia się Subaru XV Lineartronic w benzynie, który na pierwszy rzut oka nie wyróżnia się niczym specjalnym. Wygląda bardzo skromnie, nie rzuca się mocną i wyrazistą stylistyką jak reszta modeli. Nie udaje crossovera tylko nim jest. “Ciężkie” tereny nie są dla niego problemem a wręcz przeciwnie właśnie wtedy pokazuje swoją waleczną naturę.

Subaru to jedyna marka produkująca silniki w układzie boxer. Zaletą silnika jest jego położenie, które to powoduje obniżenie środka ciężkości. Dokładając do tego symetryczny układ napędowy jest to auto neutralne w prowadzeniu i pomimo bycia crossoverem zachowuje się jak osobówka. I dobrze, że Japończycy zrezygnowali z diesli bo z benzyniakami wychodzi im świetnie a silniki, które tworzą są po prostu niezawodne.

Subaru XV Lineartronic 2.0 Boxer benzyna 155KM

teraz okiem technicznym

Subaru XV Lineartronic 2.0 Boxer benzyna 155KM – Silnik/skrzynia

Już od dłuższego czasu możemy zauważyć, że Subaru stawia na silniki benzynowe. Idzie za tym, co wychodzi mu najlepiej. W naszym testowanym samochodzie mieliśmy czterocylindrowy silnik typu boxer 2.0 generujący moc 155 KM. I oczywiście nie mogło zabraknąć bezstopniowej przekładni Lineartronic, której możemy również używać ręcznie (posiada siedem wirtualnych biegów). Podczas przełożeń silnik nie przekracza 2000 obr/min, są nie wyczuwalne a co najważniejsze mamy wrażenie jakbyśmy jechali zwykłym automatem. Co do dynamiki auta możemy czuć lekki niedosyt. Dopiero przy 4000 obr/min okazuje się, że dynamika nie jest wcale taka zła.

Subaru XV Lineartronic 2.0 Boxer benzyna 155KM

Subaru XV Lineartronic 2.0 Boxer benzyna 155KM – Zawieszenie/koła/hamulce

Tak jak większość samochodów Subaru, tak i w XV zastosowano układ kolumnowy MacPherson z przodu, a z tyłu układ dwóch poprzecznych wahaczy. Rozwiązania takie wykorzystywane są przeważnie w samochodach sportowych, ponieważ pozwala ono na utrzymanie najlepszego kontaktu opon z nawierzchnią w każdej sytuacji. I takie jest Subaru XV, które posiada świetne właściwości jezdne – jest stabilny i zwinny. Podróż tym samochodem podwyższa komfort jazdy, który można ocenić na bardzo wysoki. Dla XV czym gorsze warunki i gorsza jakość nawierzchni, tym lepszy się on okazuje.

Subaru XV Lineartronic 2.0 Boxer benzyna 155KM

Subaru XV Lineartronic 2.0 Boxer benzyna 155KM – Ekonomia

Zależy co ekonomia oznacza dla potencjalnego kupcy tego samochodu. Ekonomiczny samochód to raczej to nie jest, no chyba, że jeździmy aby po prostu dojechać z punktu A do punktu B, bez zbędnych szaleństw i bez frajdy z prowadzenia tego samochodu. W tak spokojnej jeździe zmieścimy się w 7l/100 km. W innym przypadku spalanie na poziomie 12-14 l/100 km to norma. Ale zauważmy, że jest to duży, komfortowy i bezpieczny samochód.

Przeczytaj również Subaru Forester EyeSight Lineartronic