Citroen Berlingo 1200 130KM automat wersja osobowa

0
861
Citroen Berlingo 1200 130KM automat

Citroen Berlingo 1200 130KM automat

I znów w naszym teście pojawia się francuskie auto. Tym razem testujemy Citroena Berlingo. Berlingo kojarzyło mi się zawsze z autem dostawczym, z takim małym samochodem dla małych przedsiębiorstw. A tu ku mojemu zdziwieniu pojawia się bardzo ładny samochód, który w III generacji udowadnia, że spełni się również jako samochód rodzinny. Nowe Berlingo przeszło lifting i upodobnił się do reszty samochodów z gamy Citroena. Nie jest już zwykłym dostawczakiem, a samochodem do miasta, z którego nie trzeba będzie się wstydzić wysiadać. Taki “napompowany” styl stał się znakiem rozpoznawczym Citroena. A w takim samochodzie jak Berlingo jest to na plus, bo wygląda naprawdę fajnie. Dodajmy do tego jego cenę i robi się jeszcze bardziej atrakcyjny. Zobaczcie jak wypadł podczas testu…

Citroen Berlingo 1200 130KM automat

Citroen Berlingo 1200 130KM automat – silnik/skrzynia

Nowa III już odmiana Citroena Berlingo pojawiła się z nowym silnikiem i skrzynią biegów. Wiadomo nie od dziś, że trzeba podstosować się pod panujące normy i Citroen poradził sobie z tym znakomicie. Połączył oszczędny silnik 1.2 PureTech o mocy 130 KM z automatyczną skrzynią EAT8. To nie mogło się nie udać. Rozpędza się do setki w 11 s. Jak na auto dostawcze nie jest źle.

Citroen Berlingo 1200 130KM automat

Citroen Berlingo 1200 130KM automat – zawieszenie

Zawieszenie dobrze znane i jak widać lubiane przez inżynierów. W Berlingo zastosowano napęd na przód. Z przodu kolumny MacPhersona a z tyłu belka skrętna. 17 calowe felgi idealnie wpasowują się w wygląd nowego auta użytkowego, nawet bym powiedziała, że w tej odmianie to nawet rodzinnego. Trzecia generacja Berlingo (nasz testowany samochód) powstała w oparciu o starą platformę podłogową, z tym, że przednia część to konstrukcja EMP2 stosowana w Citroenie C4 i C5, reszta platformy pozostała niezmieniona od poprzednika. Chodziło tu o “przerobienie” Berlingo z auta dostawczego na bardziej osobowe. Mimo wszystko, dla mnie Berlingo chyba zawsze zostanie autem firmowym, a nie miejskim. Fakt, prowadząc to auto nie czuje się jego gabarytów, prowadzi się go bardzo przyzwoicie i nieźle radzi sobie ze wszelkimi nierównościami drogi. Ale nadal jak dla mnie to tylko auto firmowe.

Citroen Berlingo 1200 130KM automat

Citroen Berlingo 1200 130KM automat – Ekonomia

W naszym teście średnie spalanie wyszło 8,5l/100km w zatłoczonym mieście oraz z załadowanym całym samochodem. W trasie spalanie spada do 6-6,5l/100km. Samochód prezentuje się bardzo ładnie i w porównaniu z konkurencją pod tym kątem ma przewagę. Bo tak jak już wspomniałam nie jest to tylko samochód użytkowy, ale może posłużyć jako auto rodzinne.

Przeczytaj Citroen C4 Cactus 1.2 PureTech 110, samochód wyróżniający się z tłumu