Dacia Duster 1000 turbo benzyna 100KM

0
358
Dacia Duster 1000 turbo benzyna 100KM

Dacia Duster 1000 turbo benzyna 100KM

I znów w naszym teście pojawia się Dacia Duster. Jednak tym razem z innym, nowym silnikiem. Jak już wszyscy wiemy, wszystkie samochody muszą spełniać europejskie normy emisji spalin. To samo robi Dacia i została wyposażona w 100-konny 3 cylindrowy silnik 1.0 TCe. Niestety poprzednia jednostka wolnossąca 1.6 nie spełniała panujących norm, więc została wymieniona. Czy wyszło to Daci na lepsze? Myślę, że jest dobrze. Dusterów na drogach jest pełno, więc auto samo się broni. Jest to samochód zarówno do miasta, jak i w trasę. Nada się również na samochód rodzinny, a do tego jego cena bije na głowę inne konkurencyjne SUV-y. Ale czy warto się nim zainteresować? Warto przeczytać ten test…

Dacia Duster 1000 turbo benzyna 100KM

teraz okiem technicznym

Dacia Duster 1000 turbo benzyna 100KM – Silnik/skrzynia

Tak jak już wspomniałam litrowa jednostka zastąpiła w nowym Dusterze silnik 1.6. Trzycylindrowy, turbodoładowany silnik 100KM generuje 160 Nm maksymalnego momentu obrotowego. W połączeniu z 1.0 TCe występuje z pięciobiegową skrzynią manualną. Samochód do setki rozpędza się w 12,5 sekundy, ale mam wrażenie, że jest to nieco szybciej. Zarówno silnik jak i skrzynia chodzą bez zarzutu. Wiadomo, że do sportowego samochodu to trochę mu daleko, ale w miasto czy w trasę jest w sam raz. Wszystko pracuje tak jak powinno, poprawnie.

Dacia Duster 1000 turbo benzyna 100KM

Dacia Duster 1000 turbo benzyna 100KM – Zawieszenie/koła/hamulce

Miękkie zawieszenie nadal pozostaje mocną stroną Dustera. Jazda rumuńskim autem jest naprawdę przyjemna. Dzięki nowemu silnikowi jest jeszcze bardziej dynamiczny i szybciej reaguje na gaz, co ułatwia wykonywanie manewrów na drodze. Idealny do miasta, przede wszystkim jako samochód na dojazdy do pracy, rzadziej w trasy. O ile w mieście jeździ się przyzwoicie i nie odstaje od innych samochodów, o tyle w trasie możemy mieć mieszane uczucia co do tak małego silnika. Jeżeli ma to być samochód rodzinny, czy właśnie w trasy to warto zastanowić się nad mocniejszą jednostką – 1.3 TCe. Nie zmienia to jednak faktu, że podróżuje się nim komfortowo, zresztą jak przy każdym Dusterze. W środku dużo miejsca, kabina jest na tyle wyciszona, że nie słychać pracy silnika ani żadnych hałasów dochodzących z zewnątrz.

Dacia Duster 1000 turbo benzyna 100KM

Dacia Duster 1000 turbo benzyna 100KM – Ekonomia

Nowy silnik jest bardziej oszczędny niż poprzedni, ale czy ekonomiczny? Benzyniaki mają to do siebie, że lubią sobie popić. Nie inaczej jest z Dusterem. Średnie spalanie podczas testu wyniosło 7,7l/100 km. W mieście 8,1l/100km, w trasie spadło do 7,3l/100km.

Przeczytaj Dacia Duster TCe 150KM – bardzo dynamiczny SUV