Każde urządzenie, które zapewnia zmianę powietrza z ciepłego na zimne czy odwrotnie narażone jest na “zbieranie” zanieczyszczeń. Konserwacja klimatyzacji jest więc sprawą oczywistą.Każdy klimatyzator posiada w instrukcji szczegółowe wskazówki od producenta dotyczące sposobu jego używania i konserwacji. Poza utrzymaniem ogólnej czystości urządzenia wymiana podzespołów oraz czyszczenie “wnętrzności” są niezbędne do prawidłowego działania klimatyzacji. Od czego zacząć?
Czyszczenie filtra to podstawa
Jak w przypadku wszystkich innych urządzeń, których rolą jest filtrowanie powietrza tak i tu zabrudzenia gromadzą się w filtrze. To oczywiste, bo gdyby filtra nie było na brud i kurz narażone byłyby podzespoły klimatyzacji, a w przypadku klimatyzacji samochodowej również stabilność środka smarnego sprężarki. Filtr można czyścić samodzielnie i poleca się to robić co kilka miesięcy. Aby zrobić to dokładnie i skutecznie wystarczy oczyścić go najpierw odkurzaczem, a następnie umyć bardzo ciepłą wodą, najlepiej z dodatkiem detergentu. Jeśli mamy do czynienia z zabrudzeniami, zbieranymi na filtrze od kilkunastu miesięcy, być może trzeba będzie udać się do fachowca, a ostatecznie wymienić filtr. Sam filtr jednak nie ma szans utrzymania czystości, jeśli nie zadbamy o zewnętrzną obudowę urządzenia. Co jakiś czas warto więc przecierać nie tylko pokrywę klimatyzatora, ale przede wszystkim miejsce, z którego wydalane zostaje zimne powietrze.
Pozbywanie się wilgoci
Wilgoć gromadząca się w urządzeniach klimatyzacyjnych zarówno tych domowych, jak i samochodowych to prosta droga do wyhodowania grzyba. By tego uniknąć, w samochodzie warto stosować specjalistyczne preparaty pochodzące od producentów, którzy kompleksowo zajmują się urządzeniami chłodniczymi i klimatyzacją jak Errecom. W ofercie tej właśnie firmy mamy preparat Super Ultra Dry, który kompleksowo radzi sobie z wilgocią w układach klimatyzacyjnych i chłodniczych. Jest on bezpieczny dla uszczelek i sprężarki, nie zawiera metanolu, przedłużając jednocześnie skuteczność filtra odwadniającego.
Okresowe przeglądy i profesjonalne środki uszczelniające
Konserwacja klimatyzacji to również jej okresowe przeglądy, zapominając o nich mamy gwarantowaną usterkę skraplacza czy parownika. Aby oba te kluczowe elementy klimatyzacji mogły działać poprawnie, konieczna jest ich dezynfekcja, poza oczywistą dbałością o czystość. Okresowe przeglądy konieczne są także z uwagi na nietypowe zanieczyszczenia związane ze specyficznym rodzajem powietrza dostępnych w różnych obszarach świata.
W niektórych przypadkach, np. Jeśli mamy do czynienia ze starszymi urządzeniami, podczas przeglądu może się okazać, że niezbędne będzie zastosowanie profesjonalnych środków uszczelniających – także najlepiej produkowanych przez specjalistyczne firmy.