Stefan Hambura – żegnamy Naszego przyjaciela

311

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Stefan Hambura był adwokatem, działaczem społecznym oraz publicystą. Był absolwentem Wydziału Prawa na Uniwersytecie Fryderyka Wilhelma III w Bonn. Wykładał w Szkole Prawa Niemieckiego na Uniwersytecie Warszawskim. Był również przyjacielem osób starszych i niepełnosprawnych.

Od wielu lat współpracował z Fundacją Emanio Arcus, która działa na rzecz osób potrzebujących na terenie powiatu legionowskiego. Był również szefem redakcji prawnej Radia Bezpieczna Podróż, które skierowane jest do wszystkich osób w jakikolwiek sposób wykluczonych ze społeczeństwa: niepełnosprawnych, ale także np. tych, którzy wpadli w pętlę zadłużenia, ofiar wypadków drogowych, a nawet ludzi z małą siłą przebicia czy uzależnionych. Zmarł 2 maja 2020 roku w wieku 59 lat w Warszawie.

Śp. Stefan Hambura jako prawnik Radia Bezpieczna Podróż

Stefan Hambura był prezesem Światowego Kongresu Polaków. Urodził się w Gliwicach w rodzinie śląskiej, która wyemigrowała do Niemiec kiedy on był jeszcze dzieckiem, ale przez całe życie czuł się Polakiem i był Polakiem. Walczył o przywrócenie praw dla Polaków w Niemczech tych, które zostały zlikwidowane przez system hitlerowski i które do dzisiaj, niestety, nie powróciły w pełni. Był społecznym doradcą polskiego Episkopatu w sprawie Karty Praw Podstawowych Unii Europejskiej. Wydał również pierwsze w Polsce komentarze do traktatów Unii Europejskiej.

Jako główny ekspert podkomisji komisji spraw zagranicznych Sejmu RP, Stefan Hambura był współautorem dwóch fundamentalnych uchwał, które Sejm RP przyjął jednogłośnie w 2004 i 2005 roku. Pierwsza z nich dotyczyła nienaruszalności polskiej własności na nziemiach odzyskanych. A druga uchwała dotyczyła jednogłośnego przekonania Sejmu , że w Polsce należą się reparacje ze strony Niemiec.

Stefan Hambura walczył o sprawiedliwość Polaków na obczyźnie

W odpowiedzi na apel Stefana Hambury w „Rzeczpospolitej” ówczesny Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej śp. Profesor Lech Kaczyński zlecił oszacowanie strat materialnych poniesionych przez Warszawę w wyniku działań II Wojny Światowej. Ponadto jako działacz społeczny Stefan Hambura m.in. starał się o zrównanie statusu polskiej mniejszości w Niemczech z prawami niemieckiej mniejszości w Polsce.

Jako adwokat zajmował się od dekad w imieniu mieszkających w Niemczech polskich rodziców (często z mieszanych polsko-niemieckich małżeństw) walką z urzędami ds. młodzieży (Jugendamtami), które odebrały im dzieci na rzecz niemieckich współmałżonków. Bronił Związek Byłych Więźniów Politycznych Hitlerowskich Więzień i Obozów Koncentracyjnych, w imieniu którego domagał się zadośćuczynienia od państwa niemieckiego. W 2017 roku podjął głodówkę w obronie praw Polaków w tym kraju.

Bardzo często mec. Stefan Hambura reprezentował swoich klientów pro bono, nie pobierając za swoją pracę wynagrodzenia. Nie informował jednak o tym za życia albowiem prawo adwokatury w Niemczech nie pozwalało mu na bezpłatne reprezentowanie swoich klientów. Stefan Hambura uważał jednak, że również osoby niedysponujące środkami pieniężnymi mają nie tylko proste prawo do obrony, ale również do skutecznej i profesjonalnej obrony.

W 2007 roku mec. Stefan Hambura był pełnomocnikiem Anny Walentynowicz w wygranej sprawie przeciwko twórcom filmu „Strajk” w reżyserii Volkera Schlöndorffa. Sąd zakazał utożsamiania bohaterki Agnieszki z działaczką NSZZ „Solidarność”, gdyż historia przedstawiona w filmie znacząco i na niekorzyść jej wizerunku różni się od jej biografii.

Pan Mecenas był pełnomocnikiem rodzin smoleńskich. M.in. krewnych Anny Walentynowicz, Stefana Melaka, Janusza Kochanowskiego, Andrzeja Przewoźnika, Władysława Stasiaka, Sławomira Skrzypka i Zbigniewa Wassermanna. Jako pełnomocnik rodzin ofiar katastrofy polskiego TU-154 w Smoleńsku, w wieloletnim procesie doprowadził pod koniec do skazania w 2019 roku Tomasza Arabskiego, byłego szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów na 10 miesięcy pozbawienia wolności w zawieszeniu na dwa lata. Dopuścił on do lotu rządowego Tupolewa na nieczynne lotnisko Siewiernyj w Smoleńsku.

To jego zasługą w olbrzymim stopniu było przygotowanie uchwały o polskim prawie własności do polskich nieruchomości na ziemiach odzyskanych. Została ona przyjęta przez Sejm w 2004 roku jednogłośnie i uchwały o prawie Polski do reparacji niemieckich, która została przyjęta blisko rok później.

Ogromne zasługi dla Polski i Polaków za granicą kraju

Stefan Hambura

W 2007 roku został laureatem nagrody TVP Polonia „Za zasługi dla Polski i Polaków poza granicami kraju”. Ponadto w 2017 roku Stefan Hambura został laureatem nagrody im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego Prymaca Tysiąclecia przyznawanej p-rzez Stowarzyszenie Absolwentów i Przyjaciół Wydziału Prawa Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.

Był bardzo odważnym człowiekiem aktywnie zaangażowanym w pomoc skrzywdzonym ludziom. Jednocześnie jako człowiek był bardzo ciepły, dobry, posiadający olbrzymią wiedzę prawniczą. Zawsze z profesjonalną dbałością podchodził do każdej sprawy, którą się zajmował.

Odszedł od nas tak nagle Wielki Polak, katolik i patriota kochający ludzi i Boga. Powinniśmy mu zapewnić wdzięczną pamieć i szaczunek.

Dominik Kubalski

Przeczytaj również https://bezpiecznapodroz.org/2019/12/10/radio-bezpieczna-podroz-czyli-pierwsze-ogolnopolskie-radio-dla-niepelnosprawnych/

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia