Aronia – polski superfood

1789

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Aronia to owoc, który wielu z nas prawdopodobnie zna od dziecka. Sok z tych owoców możemy znaleźć w niektórych sklepach oraz w działach ze zdrową żywnością. Jednak po niewielkie buteleczki wypełnione atramentowym napojem sięgamy raczej rzadko. Czy słusznie? Prozdrowotne właściwości aronii cenione są na całym świecie. Prawdziwą furorę owoce te zrobiły w Stanach Zjednoczonych i w krajach skandynawskich. Czy wiedzieliście, że Polska jest największym na świecie producentem aronii, a nasz kraj opuszcza aż 90% jej produkcji? Paradoksalnie, sami Polacy rzadko korzystają z dobrodziejstw tego owocu.

Aronia – właściwości zdrowotne

Aronia to pochodzący z Ameryki Północnej krzew rodzący małe, podobne do jagód, czarne owoce. Z czasem roślina ta znalazła w Polsce swój drugi dom. Sok z aronii nie zyskał jednak w naszym kraju zbyt wielkiej popularności. Być może ze względu na swój cierpki i dość kwaśny smak. Tymczasem mało kto wie, że aronia w pełni zasługuje na tytuł naszego dobra narodowego. Jakie korzyści niesie dla ludzkiego organizmu? Przede wszystkim, aronia bogata jest w naturalną, w pełni przyswajalną witaminę C. Naukowcy dowiedli już, że pełni ona istotną rolę w leczeniu raka. Zawiera również sporo witaminy P (kwasu foliowego), witamin z grupy B, witaminę A oraz mnóstwo antyoksydantów. Co więcej, sok z aronii pomaga uporać się ze skutkami chemioterapii, która często silnie wyniszcza organizm.

Audycja Na zdrowie – posłuchaj wszystkich odcinków!

aronia
fot. K8 / Unsplash

O wyjątkowości tego niepozornego owocu świadczy również obecność takich istotnych dla prawidłowego funkcjonowania organizmu pierwiastków śladowych. Są to: molibden, bar, jod, mangan i miedź. Zn częściej występujących w przyrodzie, lecz równie istotnych dla zdrowia wapnia czy cynku. Ponadto, aronia zawiera mnóstwo antocyjanów. To barwniki, które korzystnie wpływają na nasz układ krwionośny poprzez uelastycznienie i udrożnienie wszystkich naczyń krwionośnych, również tych włosowatych. Antocyjany chronią przed nadciśnieniem tętniczym i miażdżycą, a także problemami ze wzrokiem. Co ciekawe, jako jedyny owoc na świecie, aronia niweluje też negatywne skutki promieniowania ekranów komputerowych.

Najzdrowszy owoc w Polsce?

Bez wątpienia aronia wśród wszystkich owoców rosnących w naszym kraju zajmuje pierwszej miejsce pod względem zawartości składników odżywczych. W międzynarodowych kręgach eksperckich, np. na łamach czasopism „Nature” czy „The Lancet”, trwa obecnie dyskusja, czy tytuł najzdrowszego owocu na świecie należy przyznać właśnie aronii, czy rosnącej w Ameryce Południowej jagodzie acai. Myśląc o korzyściach nie tylko dla naszego organizmu, ale również portfela, rozwiązanie jest proste: zdecydowanie warto sięgać po tę pierwszą. W dodatku aronia jest niezwykle łatwa w uprawie: praktycznie nie ma wymagań glebowych, a szkodniki omijają jej krzewy szerokim łukiem. Natomiast aby dostarczyć organizmowi odpowiednią dawkę dobroczynnych składników zawartych w soku z aronii, wystarczy każdego dnia pić jedynie 50 ml tego napoju. Warto dodać, że soku z aronii nie powinny spożywać osoby cierpiące na owrzodzenie żołądka. Produkt ten może wywołać dodatkowe podrażnienie.

Czy po lekturze tego artykułu staliście się entuzjastami aronii? To świetnie, lecz mamy dla Was na koniec bardzo istotną uwagę, którą warto wziąć sobie do serca. Jak w przypadku wszystkich zdrowych produktów spożywczych, sokiem z aronii nie należy zastępować farmakoterapii, jaką przepisał Wam lekarz. Na zdrowie!

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia