Dacia Lodgy Stepway TCe130

1111

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Dacia Lodgy Stepway TCe 130

Rodzinna Dacia Lodgy Stepway TCe130

Dacia Lodgy to rodzinny, siedmioosobowy van. Jak wiemy, Dacia to rumuńska marka, będąca od lat „pod opieką” francuskiego Renault. Nie ma nic wstydliwego w twierdzeniu, że jest to auto niskobudżetowe. Jednocześnie pamiętajmy, że bycie pod egidą Renault również zobowiązuje i gwarantuje pewne rozwiązania, których Dacia Lodgy Stepway TCe130 wstydzić się nie musi. Być może pięknością nie grzeszy ale nie jest również brzydalem. Za to jest samochodem oferującym nowoczesne, użytkowe rozwiązania za przyzwoitą cenę. Testowany przez nas model Stepway, swoim wykończeniem zewnętrznym miał sugerować terenowe zacięcie tego auta. I rzeczywiście na nieutwardzonej nawierzchni poradziliśmy sobie nieźle. Sam fakt, że auto tej wielkości oferuje siedem miejsc siedzących – może być atutem, chociaż, przy pełnej obsadzie na pokładzie, na bagaże miejsca już zostaje niewiele. Wnętrze jest plastikowe i wyposażone w podstawowe kontrolki i przełączniki. Plusem są funkcjonalne schowki. Minusem, niestety słabo wyciszona kabina, w której już przy prędkości ok 100 km/h potrafi być głośno. A kiedy już się zatrzymamy, żeby zamknąć drzwi trzeba mocno trzasnąć.

Dacia Lodgy Stepway TCe 130

Dacia Lodgy Stepway TCe130 – Silnik/Skrzynia

Silnik w naszym modelu to jednostka TCe o mocy 130 KM i momencie obrotowym 240 Nm przy 1600 obrotów. Wyposażony jest w bezpośredni wtrysk paliwa. Pojemność silnika w testowanej przez nas Dacii to 1,3 l. W dodatku silnik posiada turbinę. Do przysłowiowej setki Dacia rozpędza się w ok 10 sekund. Chociaż ta, nie uruchamia się najszybciej. Auto wyposażone jest w manualną skrzynię biegów z sześcioma przełożeniami do przodu i nie jest może najbardziej dynamiczne ale przecież Dacia Lodgy Stepway to rodzinny van a nie auto sportowe.

Dacia Lodgy Stepway TCe 130

Dacia Lodgy Stepway TCe130 – Zawieszenie/Koła/Hamowanie

Zawieszenie samochodów ze stajni Renault nie pozostawia wiele do życzenia, zatem i w testowanej przez nas Dacii zawieszenie powoduje, że samochód dobrze trzyma się drogi. Z przodu mamy sprawdzone kolumny McPhersona. Z tyłu mamy belkę skrętną. Koła w wielkości 195/55/16. W tej klasie nie każdy samochód posiada ABS. Ale co ważne dla Dacii – każdy wyprodukowany model już jest wyposażony w system ABS. Jeśli chodzi o hamulce, w tym samochodzie wystarczające są hamulce tarczowe z przodu i bębnowe z tyłu. Ale przecież Dacia Lodgy to nie jest auto, którym rozwijamy prędkości powyżej 120 km/h. Zwłaszcza, że przy tych prędkościach w aucie jest po prostu głośno.

Dacia Lodgy Stepway TCe 130

Dacia Lodgy Stepway TCe130 – Ekonomia

W swojej klasie jest najlepiej wyposażonym samochodem. Posiada wiele nowoczesnych systemów zabezpieczeń, co ponownie wskazuje, że Dacia jako niskobudżetowy samochód, mimo wszystko dba o pewne standardy. Producent podaje, że spalanie w cyklu mieszanym to ok 7 litrów na 100 kilometrów. W naszym teście ta wartość była bliższa ośmiu litrom. Pomiędzy 7,6 a 7,8 litra/100km. Mimo pewnych mankamentów, w tej cenie to chyba obecnie najlepsza propozycja na rynku w swojej klasie.

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia