Kierowcy z iOS będą zadowoleni. Google Maps nareszcie kompatybilne z Apple CarPlay

0
196

Na tę aktualizację Google kazał czekać posiadaczom Apple CarPlay naprawdę długo. To ogromne ułatwienie dla wszystkich kierowców używających urządzeń wyposażonych w system iOS. Od dziś aplikacja Google Maps nareszcie jest kompatybilna z systemami spod znaku jabłka. A konkretnie z pulpitem nawigacyjnym Apple CarPlay we wszystkich pojazdach obsługujących CarPlay. Drugą dobrą wiadomością jest wprowadzenie przez Google nowej aplikacji dla Apple Watch.

Google Maps kompatybilne z Apple CarPlay

Nowością w obsłudze trybu CarPlay Dashboard Google Maps jest zupełnie inny widok. Opiera się on na podzielonym ekranie, który umożliwia otwarcie panelu nawigacji jednocześnie z inną aplikacją. Oznacza to możliwość śledzenia Mapy Google podczas wykonywania zadań w innej aplikacji. Przykłady? Nie tracąc z oczu mapy, możemy jednocześnie ustawić listę odtwarzania w Spotify, sprawdzić kalendarz lub skontrolować pogodę. To pozornie niewielka różnica, ale użytkownicy CarPlay szybko przekonają się, ile komfortu i elastyczności niesie ze sobą takie rozwiązanie. Do tej pory bowiem byliśmy zmuszeni do przełączania się za każdym razem między aplikacjami, aby na przykład zmienić utwór w odtwarzaczu. Nasz ekran wyświetlał tylko jedną aplikację na raz. Do tej pory w trybie Dashboard działała aplikacja Mapy autorstwa Apple’a, jednak niejeden kierowca zapewne czasem gubił się w danych, jakie pokazywała.

Apple Car Play
fot. google.com

To jednak nie koniec nowości. Jak wspomnieliśmy, zaktualizowana aplikacja współpracuje również z systemem iOS, w który wyposażone są cyfrowe zegarki i smartwatche marki Apple Watch. Jak to działa? Otóż, jeżeli wybieramy się do miejsca docelowego, które już wcześniej zapisaliśmy w aplikacji, dzięki Google Maps zyskujemy szybki dostęp do szczegółowej trasy i szacowanego czasu dotarcia do danego punktu. Może to być dom, praca, ale też jakiekolwiek inne miejsce. W przypadku tych innych miejsc, trzeba mieć pod ręką telefon. Sprawa jednak nie jest trudna: wystarczy rozpocząć nawigację w Google Maps na naszym telefonie wyposażonym w iOS, a nawigację reszty trasy przejmie zegarek Apple Watch. Kompatybilność z produktami marki Apple Watch jest z pewnością aktualizacją długo wyczekiwaną przez wielu użytkowników tych urządzeń. Choć trzeba przyznać, że wzrost popularności zegarków i smartwarchy sygnowanych jabłuszkiem sprawił, że zgranie ich z Google Maps było tylko kwestią czasu.