Prawo jazdy nie będzie Ci już potrzebne, tablice zachowasz na stałe. Prezydent podpisał nowelizację prawa o ruchu drogowym

258

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Nareszcie prawo jazdy możemy zostawić w domu. Policja nie ukarze już nas za brak dokumentu przy sobie. Przy zakupie auta z rynku wtórnego zatrzymamy też jego numer rejestracyjny. Aby wyruszyć w podróż swoim samochodem, będziemy potrzebowali jedynie kluczyków.

Prawo jazdy w formie elektronicznej, nowe zasady rejestracji

 „Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację prawa o ruchu drogowym oraz niektórych innych ustaw” – poinformowała Kancelaria Prezydenta. „Ustawa zwalnia posiadaczy polskiego prawa jazdy z obowiązku posiadania przy sobie tego dokumentu i okazywania go na żądanie uprawnionego organu kontroli ruchu drogowego” – dodają urzędnicy. Nowe przepisy nie zdejmują z nas obowiązku posiadania prawa jazdy. Nasze dane i uprawnienia policja sprawdzi w centralnej ewidencji kierowców. Dokument znajdzie się w aplikacji mObywatel. Zmianie ulegnie sposób zatrzymania dokumentu. „Przyjęto przepis analogiczny i spójny z przepisami dotyczącymi zatrzymania dowodu rejestracyjnego (pozwolenia czasowego), co oznacza, że zatrzymanie wydanego w kraju prawa jazdy nastąpi przez wprowadzenie informacji o zatrzymaniu do centralnej ewidencji kierowców niezwłocznie po wystąpieniu przesłanek do zatrzymania. Przepis pozwala wyeliminować obecnie istniejącą sytuację, w której mimo zaistnienia przesłanek do zatrzymania dokument nie jest zatrzymywany – w przypadku gdy kierowca nie ma dokumentu przy sobie” – wyjaśniają urzędnicy. Wyeliminuje to przypadki prowadzenia auta przez osoby, które utraciły prawo jazdy.

Nowe uprawnienia diagnosty i zasady wycofywania auta z ruchu

Podpisana nowelizacja wprowadza jeszcze jedną zmianę. Rejestracja pojazdu będzie możliwa w miejscu czasowego zamieszkania jego właściciela. Dodatkowo, pojazd może też zarejestrować starosta właściwego dla miejsca jego zakupu lub odbioru. Na wniosek nowego właściciela może on zachować dotychczasowy numer rejestracyjny. „Zniesiony będzie obowiązek przedkładania do rejestracji pojazdu dowodu własności, jeżeli od ostatniej rejestracji pojazdu nie nastąpiła zmiana w zakresie jego własności” – informują autorzy zmian. Nie będziemy też musieli każdorazowo wymieniać dowodu rejestracyjnego u diagnosty. W obiegu będzie mógł pozostać blankiet wypełniony pieczątkami. Zniesiony zostaje też obowiązek wydawania karty pojazdu oraz nalepki kontrolnej i jej wtórnika. Diagnosta będzie mógł również zwrócić zastrzymany elektroninicznie dowód rejestracyjny w formie pozwolenia czasowego. Dodatkowym ułatwieniem dla kupującego jest wprowadzenie przez Ministerstwo możliwości dopełnienia formalności związanych z rejestracją nowego samochodu przez autoryzowany przez producenta salon sprzedaży.

nowelizacja
fot. Chuttersnap GTS / Unsplash

Jeszcze jedną nowość stanowi rozszerzenie katalogu pojazdów wycofanych czasowo z eksploatacji o samochody osobowe, ale tylko te uszkodzone. Pojazd będzie można wycofać z ruchu na 3 do 12 miesięcy i nie częściej niż po 3 latach od daty poprzedniego wycofania z ruchu. Chcąc przywrócić samochód do ruchu po naprawie, będziemy musieli przeprowadzić dodatkowe badanie techniczne. Ministerstwo ocenia, że zmiana ta ograniczy koszty ubezpieczenia pojazdu. Dodajmy, że nowelizacja nie dotyczy tzw. „pojazdów sezonowych, czyli np. motocykli, kabrioletów, kamperów czy aut zabytkowych. Ustawa wchodzi w życie po upływie 3 miesięcy od dnia ogłoszenia. Ustawodawca przewiduje jednak liczne wyjątki w przypadku nowych regulacji. Część z nich wymaga wdrożenia nowych rozwiązań technicznych, nowelizacje mają więc obowiązywać dopiero po ogłoszeniu przez upoważnionego ministra stosownego komunikatu.

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia