Zdrowe odżywianie – 6 najpopularniejszych mitów

Napisany przez: Izabela Popko

Opublikowany dnia: Sie 31, 2020

zdrowe odżywianie

Czy jesteście pewni, że Wasze poglądy na temat tego, czym jest zdrowe odżywianie, nie są przypadkiem niesłusznie powielanymi stereotypami? Wiele z tych przekonań od lat pokutuje w naszym społeczeństwie od pokoleń. Poznajcie kilka najpopularniejszych mitów na temat jedzenia i pozornie zdrowych nawyków żywieniowych. Podziękuje Wam za to nie tylko Wasz organizm, ale i cała planeta!

Zdrowe nawyki – fakty i mity. Posłuchaj podcastu z cyklu „Na zdrowie”

Zdrowe odżywianie – Mit #1: „Pij mleko – będziesz wielki!”

mleko
fot. Engin Akyurt / Unsplash

Czy warto pić mleko w każdym wieku? Absolutnie nie! Już w czwartym roku życia organizm ludzki zatraca umiejętność jego trawienia, choć jeszcze niedawno stanowiło jego podstawowy pokarm. Tymczasem żołądek około czteroletniego dziecka przestaje produkować enzymy trawiące białka o nazwie kazeina. Co za tym idzie, przy niewielkiej wartości odżywczej, mleko może powodować dodatkowo uciążliwe problemy trawienne.

Zdrowe odżywianie – Mit #2: Mięso korzystnie wpływa na prawidłowy skład krwi

Mięso nie jest jedynym i najbogatszym źródłem składników krwiotwórczych. Zostało natomiast dowiedzione, że substancję niezbędną do syntezy hemoglobiny we krwi znajdziemy wyłącznie w roślinach. Substancją tą jest… chlorofil!

Zdrowe odżywianie – Mit #3: Mięso daje nam najwięcej energii

W przypadku niektórych mięs może być to prawdą. Zwłaszcza jeżeli mówimy o wołowinie z wieloma przerostami tłuszczu, które tak kochają miłośnicy steków. Walory zdrowotne takiego mięsa są jednak wątpliwe. Spójrzcie zresztą na sportowców. Mało który z nich jada mięso. Ich diety są natomiast bogate w produkty roślinne. Zauważcie, że najwybitniejsi lekkoatleci, kolarze i tenisiści stawiają na lekką dietę wegańską. Produkty roślinne nie obciążają przewodów pokarmowych, dostarczając zarazem zdrowej energii.

zdrowe odżywianie czy mięso jest zdrowe
fot. Jose Ignacio Pompe / Unsplash

Zdrowe odżywianie – Mit #4: Mięso jest najbogatszym źródłem witaminy B12

To kolejny stereotyp, który zapewne wielu z nas wyniosło z domu. Tymczasem to jajka i kiszonki dostarczają najwięcej tej witaminy. Nie obciążają przy tym naszego przewodu pokarmowego w takim stopniu, jak mięso. Jedząc kiszonki, w zestawie dostajemy też solidną dawkę probiotyków i antybiotyków. Obydwie grupy substancji są niezbędne dla zachowania odporności.

Zdrowe odżywianie – Mit #5: Wątróbka jest niezastąpionym źródłem żelaza

Tym kłamstwem, podobnie jak wątróbką, wielu z Was było karmionych od wczesnego dzieciństwa. Tymczasem niepozorna natka pietruszki zawiera kilkadziesiąt razy więcej żelaza niż mięso! A mnogość witamin zawartych w tych niepozornych listkach jest nie do przecenienia. Produktami bogatymi w żelazo są również rośliny strączkowe i ryż.

Zdrowe odżywianie – Mit #6: Wino jest zdrowe

zdrowe odżywianie czy wino jest zdrowe
fot. Kelsey Knight / Unsplash

Pewną ilość korzystnych dla zdrowia substancji zawierają wytrawne czerwone wina. Im ciemniejsze tym lepiej, ponieważ znajduje się w nich najwięcej antocyjanów. To barwniki o działaniu antyoksydacyjnym, odpowiedzialne za wzmocnienie naczyń krwionośnych. Jednak żadne, nawet najbardziej wybarwione wino nie zastąpi prawdziwego eliksiru zdrowia, jakim jest sok z aronii, który zawiera wielokrotnie więcej antocyjanów. Posłuchajcie audycji poświęconej temu wspaniałemu owocowi TUTAJ.

Mamy nadzieję, że rozwialiśmy przynajmniej niektóre Wasze wątpliwości i zainspirowaliśmy Was do zmiany nie do końca zdrowych nawyków. Na zdrowie!

Avatar Izabela Popko

Izabela Popko