Olej rzepakowy – „oliwa północy”

452

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Czym skrapiacie swoje sałatki? Prawdopodobnie większość z Was odpowie, że oliwą z oliwek. To dobrze! Oliwa z oliwek zawiera mnóstwo dobroczynnych składników. Ma też niepowtarzalny smak, nadający naszym potrawom wyjątkowy, śródziemnomorski charakter. Jeszcze trzy dekady temu oliwa z oliwek przewyższała olej rzepakowy pod względem jakości i walorów zdrowotnych. Jednak około dwadzieścia lat temu to się zmieniło. Od tego czasu bowiem hoduje się w Polsce tak zwany rzepak podwójnie ulepszony. Oznacza to, że wyeliminowano w nim wszystkie szkodliwe dla człowieka substancje, które zawierał całkiem niedawno, bo jeszcze trzy dekady temu! Uprawiany obecnie rzepak nie jest też modyfikowany genetycznie. Z tego artykułu dowiecie się, dlaczego warto zwrócić szczególną uwagę na olej rzepakowy.

Czego nie wiesz o oleju rzepakowym? Słuchaj audycji „Na zdrowie”

Olej rzepakowy – wartości odżywcze i właściwości zdrowotne

Nie bez powodu olej ten nosi przydomek „oliwa północy”. Chodzi oczywiście o porównanie do oliwy z oliwek. Tymczasem wśród olejów produkowanych w Polsce jedynie olej lniany wyprzedza rzepakowy pod względem ilości dobroczynnych składników. Podkreślmy jednak, że koniecznie musi to być olej tłoczony na zimno. Unikalną cechą oleju rzepakowego jest stosunek kwasów omega-6 do omega-2, który wynosi 2:1. To najbardziej optymalna proporcja pod względem zapotrzebowania naszego organizmu na te kwasy. Czyni to olej rzepakowy znakomitym zamiennikiem tłuszczu rybiego. Co ciekawe, stosunek kwasów w oliwie z oliwek wynosi 6:1. To jeszcze jeden argument przemawiający za tym, aby spróbować zastąpić oliwę z oliwek oleju rzepakowego. Innym ważnym składnikiem naszego rodzimego tłuszczu roślinnego stanowią karotenoidy, czyli prekursory witaminy A, niezbędnej dla prawidłowego funkcjonowania wzroku.

olej
fot. Cassiano Barletta / Unsplash

Olej rzepakowy zawiera również mnóstwo witaminy E, znanej jako „witamina młodości”. Z kolei obecna w tym oleju witamina K chroni przed zwapnieniem naczyń krwionośnych i stabilizuje krzepliwość krwi. Ponadto, witamina K reguluje i stabilizuje ilość insuliny wydzielanej przez trzustkę. Olej rzepakowy jest więc polecany dla osób chorych na cukrzycę. Znajdziemy w nim również sterole odpowiedzialne za obniżanie poziom cholesterolu. Pod względem ich zawartości olej rzepakowy przewyższa nawet olej lniany i oliwę z oliwek! Ma on też duże znaczenie w profilaktyce chorób nowotworowych. Właściwość tę zawdzięcza wysokiej zawartości polifenoli, czyli antyoksydanty, które opóźniają starzenie się komórek. Zapobiegają też tworzeniu się komórek rakowych. Nieco więcej polifenoli zawiera wysokiej jakości oliwa z oliwek. Cena oleju rzepakowego daje mu jednak nad oliwą sporą przewagę.

Olej rzepakowy – zastosowanie

Tłuszcz ten jest wyjątkowo uniwersalny. W odróżnieniu od oleju lnianego, ma bardziej neutralny smak. Przypadnie więc do gustu szerszemu gronu smakoszy. Wyjątkową zaletą oleju rzepakowego jest trwałość cennych składników odżywczych. Podczas obróbki cieplnej traci ich bardzo niewiele – co innego oliwa z oliwek. Nie powinniśmy używać jej do smażenia ze względu na dużo niższą temperaturę dymienia. Gdy doprowadzimy ją do tego punktu, oliwa stanie się niezdatna do spożycia. Olej rzepakowy ma znacznie wyższą temperaturę dymienia, dlatego z powodzeniem nadaje się do smażenia. Jego cenną kulinarną zaletą jest też to, że nie nasyca się zapachem produktów. Uniwersalny, tani i delikatny w smaku. W dodatku wystarczy spożywać tylko trzy łyżki dziennie, czyli tyle, ile mieści się w porcji sałatki. Czego chcieć więcej? Na zdrowie!

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia