Cukier – słodki morderca

47

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Dziś piszemy o substancji, którą znajdziecie w każdym sklepie i w mnóstwie produktów. Co ciekawe, eksperci od żywienia uważają ją za największą truciznę naszych czasów. Naukowcy porównali jej uzależniający wpływ do alkoholu, nikotyny i twardych narkotyków, czyli substancji, które są nielegalne lub których reklama w środkach masowego przekazu jest zakazana. Dlaczego cukier – bo właśnie o nim będzie mowa w artykule – powinien tak naprawdę zniknąć z naszej diety?

Jak cukier wpływa na organizm? Słuchaj audycji „Na zdrowie”

Cukier – wpływ na organizm

Prawdopodobnie znacie słynne hasło „cukier krzepi”, rozpowszechniane za czasów PRL-u. Również zachodni producenci cukru przez dziesięciolecia reklamowali swój produkt jako korzystny dla zdrowia składnik, który powinien być obecny w diecie człowieka już od najmłodszych lat. Finansowali też badania, mające udowodnić pozytywny wpływ cukru na nasze zdrowie. Dziś już wiemy, że wszystkie one zakończyły się fiaskiem. Cukier sieje spustoszenie w naszych zębach, powoduje nadwagę i otyłość. A to dopiero początek problemów, do jakich prowadzi nadmierne spożycie słodkiego białego proszku. Okazuje się bowiem, że dieta bogata w cukier jest wprost powiązana z zachorowaniami na nowotwory. Nie jest to nowe odkrycie – już prawie sto lat temu dokonał go Otto Heinrich Warburg. Za zbadanie i udowodnienie tej zależności otrzymał w 1931 r. nagrodę Nobla.

Cukier jest znakomitą pożywką nie tylko dla nowotworów, ale również bakterii, wirusów, grzybów i pasożytów. Tworzy w dodatku kwasowe środowisko w organizmie, które sprzyja rozwojowi chorób i infekcji. Miłośnicy słodkości muszą liczyć się też z wysokim ryzykiem zachorowania na nadciśnienie tętnicze, miażdżycę, choroby nerek i zwyrodnienia stawów. Cukier może być przyczyną jeszcze jednej niedogodności. Prawdopodobnie następnego dnia po zjedzeniu czegoś słodkiego mogliście zauważyć pojawienie się nieestetycznych krostek na twarzy. To nie był zbieg okoliczności. Nadmierne spożycie cukru może doprowadzić do licznych chorób skóry, z trądzikiem na czele. Powód? Niszczycielski wpływ cukru na kolagen. Cukier wytrąca też z naszego organizmu takie cenne mikroelementy, jak miedź czy chrom. A czy wiedzieliście, że nasz słodki bohater ma również silny związek ze zdrowiem psychicznym? Badania wykazały silną korelację spożycia cukru z takimi chorobami, jak schizofrenia, a także skłonnością do agresji czy ADHD.

Cukier – ja ograniczyć jego spożycie?

Obecnie niemal wszyscy jesteśmy świadomi negatywnego wpływu cukru na nasze zdrowie. Mimo to, w Polsce i na świecie spożycie cukru… rośnie! Obecnie mieszkaniec Ziemi rocznie spożywa około 70 kg tej substancji. Co prawda kupujemy mniej czystego cukru, jednak z braku czasu na gotowanie w domu kupujemy gotowe produkty – to właśnie w nich przemycane są nierzadko bardzo duże ilości tej słodkiej substancji. Słodkie napoje, słodycze, pozornie zdrowe przekąski – to najbardziej popularne źródła cukru, na jakie pozwalamy sobie stanowczo zbyt często. I pomyśleć, że jeszcze dwieście lat temu ludzie zjadali jedynie 2 kilogramy cukru rocznie! W dodatku w postaci miodu, który posiada przecież znakomicie wspiera naszą odporność. Tymczasem dzienną dawkę cukru zapewnia nam rekomendowana ilość warzyw i owoców, a więc pięć porcji. Mamy nadzieje, że wszystko, co tutaj przeczytacie sprawi, że zastanowicie się dwa razy zanim posłodzicie swoją kawę lub herbatę. Na zdrowie!

Brak postów do wyświetlenia