Ogólnoeuropejska akcja kontroli drogowych rusza 18 września

0
6

Od 18 września kierowcy będą musieli maksymalnie wzmóc uważność na drodze i pilnować prędkości, z jaką prowadzą swoje auta, nie tylko w Polsce. Drogówki w całej Europie poświęcą równie wiele uwagi sytuacji na drogom, starając się wychwycić wszelkie przejawy łamania prawa drogowego. Ogólnoeuropejska akcja kontroli drogowych obejmie nie tylko kontrole na drogach, ale szereg inicjatyw edukacyjnych.

Ogólnoeuropejska akcja kontroli drogowych – „Road Safety Days”

W ramach wrześniowej, ogólnoeuropejskiej akcji pod hasłem „Road Safety Days” wszystkie siły drogówek z całej Europy zajmą pozycje na ulicach i autostradach, aby wprowadzić większą dyscyplinę wśród kierowców. Zasady pracy Policji w ramach „dni bezpieczeństwa ruchu drogowego” będą takie same, jak przy okazji dotychczas organizowanych akcji. Pracownicy Policji zapowiadają wzmożone kontrole na drogach oraz kaskadowe pomiary prędkości. Funkcjonariusze drogówek w całej Europie zapowiadają też zero tolerancji dla kierowców, którzy łamią przepisy ruchu drogowego. Zmianie ulega więc jedynie nazwa – dotychczas akcja europejskich drogówek nosiła nazwę „EDWARD”. Warto podwójnie wzmóc czujność i zdjąć nogę z gazu z jeszcze jednego powodu. Dystans pomiaru prędkości od radiowozu do nadjeżdżającego samochodu będzie wynosił nawet 800 metrów! To chyba wystarczający argument, aby zrezygnować z szarżowania na trasie.

Road Safety Days

Akcja „Road Safety Days” organizowana przez europejskie drogówki odbywa się w ramach Europejskiego Tygodnia Mobilności. Ten ostatni z kolei rozpoczął się 16 września i potrwa do 22 września 2020 roku. Organizatorem Europejskiego Tygodnia Mobilności jest Europejska Organizacja Policji Ruchu Drogowego ROADPOL. W ramach dni bezpieczeństwa ruchu drogowego będą organizowane nie tylko kontrole na drogach, ale szereg inicjatyw edukacyjnych. Pracownicy Policji będą więc organizować akcje edukujące kierowców z zasad właściwego zachowania się podczas jazdy oraz kultury jazdy. Drogówka zapowiada też kampanię informacyjną. Po raz kolejny w inicjatywie promowania bezpieczeństwa w ruchu drogowym wzięła udział również firma Screen Network S.A. Dzięki niej wyemitowane zostały spoty na ekranach LED, które rozmieszczono m.in. przy głównych ciągach komunikacyjnych, dworcach, stacjach paliw i centrach handlowych spotu. Hasło przewodnie spotu brzmi: „Żyj i pozwól żyć innym”.

Słucha Radia Bezpieczna Podróż