Czym kierować się podczas wyboru opon zimowych?

513

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Opony zimowe są przystosowane do użytkowania przy warunkach klimatycznych kiedy temperatura spada poniżej 5 st. C, a drogi pokrywa błoto, lód lub śnieg. Lepszą przyczepność zapewnia w tych przypadkach odpowiednia konstrukcja bieżnika. Duża ilość wąskich nacięć gwarantuje większą przyczepność do podłoża, a w konsekwencji – większe bezpieczeństwo podczas jazdy i wykonywania manewrów.

1. Jak rozpoznać, że opona jest dedykowana do jazdy zimą?

3. Etykiety na nowych oponach – co oznaczają?

4. Jak testy opon mogą pomóc Ci w podjęciu decyzji?

5. Jak czytać wyniki testów opon?

6. Czy kupowanie używanych lub chińskich zamienników opon ma sens?

Najłatwiej zweryfikować to po symbolu graficznym 3PMSF – jest to ikonka obrazująca płatek śniegu ulokowany w górze o trzech szczytach. Symbol ten został oficjalnie uznany przez Stowarzyszenie Producentów Opon i Gumy – w UE obowiązuje od 2012 r. 

2. Opony zimowe – rozmiar.

Wspomniany symbol oznacza, że opona spełnia określone wymagania dedykowane zimowym wariantom, co ostatecznie zostało potwierdzone odpowiednimi testami certyfikacyjnymi. Jeśli zatem na swoich oponach dostrzegasz ten znak – oznacza to, że spełnia ona wszelkie normy stawiane przed zimowymi modelami opon.

Opony zimowe – rozmiar

Jeśli zastanawiasz się nad rozmiarem opon zimowych – powinny być one dokładnie takie same, jak w przypadku opon letnich. Jeżeli auto zostało fabrycznie wyposażone w koła o niższym profilu a na większej feldze – wówczas przy wyborze zimowych opon można wrócić do standardowego rozmiaru.

Warto podkreślić, że wyższy profil będzie skuteczniejszy zimą – skuteczniej chroni obręcze od uszkodzeń wywołanych ukrytym śniegiem. 

Etykiety na nowych oponach – co oznaczają?

Obecnie producenci są zobowiązani do zamieszczania dedykowanych etykiet na oponach. Każda opona jest badana pod kątem następujących właściwości:

– droga hamowania na mokrej powierzchni,

Jak rozpoznać, że opona jest dedykowana do jazdy zimą?

– głośność,

– opór toczenia.

W ten sposób można łatwo zweryfikować, czy opona wykazuje się ekonomicznością i cichą pracą.

Jak testy opon mogą pomóc Ci w podjęciu decyzji?

Testy opon są wysoce wartościowe podczas wyboru opon, ponieważ wykazują jak konkretny model opony reaguje w określonych warunkach. Takie testy są przeprowadzane na następujących powierzchniach:

– suchej,

– mokrej,

– ośnieżonej,

– oblodzonej.

Co więcej – podczas takiego testowania bierze się także pod uwagę poziom hałasu oraz stopień zużycia bieżnika. 

Jak czytać wyniki testów opon?

Przede wszystkim należy pamiętać o tym, aby brać pod uwagę wyłącznie te testy, które obejmują pożądany rozmiar opon. W drugiej kolejności – istotne jest, aby sprawdzać najbardziej pożądane parametry. Są bowiem tacy kierowcy, którzy wyżej cenią komfort jazdy niż stopień hałasu.

Czy kupowanie używanych lub chińskich zamienników opon ma sens?

Koszt nowych opon skłania niekiedy kierowców do zakupu najtańszych zamienników z lokalnych portali ogłoszeniowych. Dlaczego nie jest to słuszna decyzja? Przede wszystkim należy pamiętać o tym, że najtańsze są opony bieżnikowane (nalewki). Są cięższe od nowych opon w takim samym rozmiarze, mogą także mieć wyeksploatowany karkas, co finalnie przekłada się na to, że nie sprawdzą się w przypadku ciężkiej eksploatacji. Zniszczenie takich opon jest o wiele bardziej możliwe niż w przypadku nowych opon. Jedyną zaletą, na którą można się powołać jest tu jedynie niska cena. Z kolei w przypadku opon kupowanych na zagranicznych portalach oferujących chińskie podróbki można także spotkać ekonomiczne opony producentów z Europy. Różnice są tu jednak widoczne przy zwiększaniu prędkości. Przed zakupem warto zweryfikować, czy opony posiadają oznaczenie „e4” – jest to symbol europejskiej homologacji, tak jak w przypadku oferty na https://noweopony.pl/. 

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia