Koronawirus – pokonaj lęk przed pandemią

299

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Z powodu pandemii koronawirusa ostatnie dni są dość trudne dla wielu osób w naszym kraju. Wielu z nas ogarnia lęk, panika i trudne emocje. Znaleźliśmy się w sytuacji, jakiej prawdopodobnie nikt z nas jeszcze nie doświadczał. Jednak przy zachowaniu odpowiednich procedur, zaleceń i rekomendacji WHO, GISu oraz instytucji rządowych oraz przede wszystkim – zdrowego rozsądku – wspólnie jesteśmy w stanie sobie poradzić. Lęk i strach przed koronawirusem można a nawet trzeba przezwyciężyć.

Koronawirusjak Poradnia Zdrowia Psychicznego Educatio radzi sobie z lękiem? 

Koronawirus – Po pierwsze: Nie panikuj! 

Panika to zjawisko społeczne, które może przynieść wiele krzywdy społeczeństwu oraz poszczególnym jednostkom. Chodzi tu oczywiście o zagrożenie zdrowia psychicznego i fizycznego. Już nie raz sytuacje na świecie pokazały, że panika może skończyć się nawet śmiercią! Jak zatem sobie z nią radzić? 

Panika sama w sobie jest „słowem”, którego często nadużywamy. Panika to tak naprawdę również zaburzenie, które powinno się leczyć.

Nie poddawaj się z zbiorowej panice biorącej się m.in. z mass mediów, o których przeczytasz niżej. Korzystaj ze sprawdzonych technik, np…

Koronawirus – Praktykuj Mindfulness, medytację, treningi relaksacyjne

Wszyscy psychoterapeuci polecają Ci w takich sytuacjach praktykowanie Mindfulness. Ponadto – medytuj! Na zdrowie wyjdą Ci również treningi relaksacyjne. Internet w obecnych czasach oferuje nam wiele możliwości i instrukcji wykonywania takich aktywności. 

Koronawirus – czerp informacje ze sprawdzonych źródeł 

W mediach istnieje wiele źródeł, które udostępniają nam mnóstwo informacji. Czy mamy jednak pewność, że owe dane są prawdziwe? Nie zapominajmy o tym, że obecnie wszelkie mass media walczą o czytelników i generują mnóstwo wiadomości. Warto skupić się na rzetelnych źródłach podających sprawdzone informacje. Będą to np. oficjalne strony rządowe. 

Nauczmy się również czytać ze zrozumieniem. Wiadomości w mediach często są przekazywane z dodatkiem słów o silnym zabarwieniu emocjonalnym. Ponadto kierują uwagę na liczby, co dodatkowo „wyolbrzymia” dany problem. Nie od dziś wiadomo, że stosowane manipulacje potrafią wzbudzić w odbiorach różne emocje. Warto więc odchodzić do wiadomości „na chłodno”.

Koronawirus – dobrze zorganizuj swój czas 

Poczucie organizacji daje nam większą pewność swoich działań i świadomość, że aktywność jest potrzebna do optymalnego funkcjonowania! W dobie zaleceń, by ograniczyć wyjścia z domu, warto jest zastanowić się nad wykorzystaniem wolnego czasu. To, co najważniejsze, to ustalenie planu dnia i zachowanie swojego dotychczasowego rytmu dobowego. Nie pozwól sobie na „rozregulowanie” organizmu. To potrafi obniżyć odporność. Odpowiednia ilość snu to podstawa. Jeżeli pracujesz zdalnie, wyznacz sobie godziny, w których będziesz pełnił obowiązki. Najlepiej, aby były to Twoje stałe godziny pracy – oczywiście z przerwami. Po pracy przeznacz wolny czas na różne aktywności – oczywiście w domu 😊

Jeżeli uczęszczasz na terapię do psychoterapeuty lub odbywasz regularne wizyty u innego specjalisty – nie odbieraj sobie tej możliwości przez niemożność wychodzenia z domu. Pamiętaj – świat idzie do przodu, a my z nim. Konsultacje ON-LINE to świetny sposób na to, by nie przerywać terapii. Szczególnie w przypadku pacjentów doświadczających lęków, depresji i podobnych zaburzeń zaleca się regularną terapię. Jej przerwanie może pogłębić objawy choroby, co mija się z celem spotkań ze specjalistą. Jeżeli masz szansę dotrzeć do Poradni – nie wahaj się! W Poradni Zdrowia Psychicznego Educatio dbamy o wszelkie zalecenia WHO i GIS. 

Koronawirus nie odbieraj sobie możliwości spotkania ze specjalistą 

Lęk nie musi rządzić Twoją codziennością. Staraj się podchodzić racjonalnie, ale i optymistycznie do zaistniałej sytuacji. Stosuj praktyczne rady i nie pozwól sobie na panikę! 

Kto jest z nami? 

mgr Barbara Wesołowska-Budka

Psycholog- Psychoterapeuta CBT- Seksuolog

Poradnia Zdrowia Psychicznego EDUCATIO

www.educatio.pl

Chotomów ul. Tęczowa 5

Tel. 505-68-54-54

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia