Docisk to bardzo ważny element układu sprzęgła, który pozwala odpowiednio docisnąć tarczę sprzęgła do koła zamachowego. To z kolei sprawia, że możliwe jest przeniesienie momentu obrotowego z silnika na koła. Zużyty docisk w bezpośredni sposób przekłada się więc na płynność poruszania się auta.
Objawy zużycia docisku sprzęgła – jak rozpoznać
Zużyty docisk sprzęgła – po czym go rozpoznać?
Kiedy należy wymienić docisk sprzęgła?
Zużyty docisk sprzęgła – po czym go rozpoznać?
Docisk sprzęgła zaczyna się zużywać w momencie pierwszej jazdy z nowym zestawem, natomiast uszkodzenia tej części mogą nie pojawiać z różną częstotliwością. W większości przypadków zużycie do wynika ze zniszczenia sprzężony membranowej w wyniku zwykłej eksploatacji tego materiału podczas jazdy. Sprężyna stanowi bowiem powierzchnię ścierną, która zużywa się w wyniku oddziaływania na nią łożyska oporowego w miejscu styku. Z czasem sprężyna będzie tracić elastyczność, co z kolei sprawi, że zmniejszy będzie docisk tarczy sprzęgła do koła zamachowego. Ty odczujesz te zmianę przede wszystkim w postaci „ślizgania się sprzęgła”.
Wyrobienie się sprężyny będziesz czuć przy każdym naciśnięciu pedału. Zaniepokoić cię powinien także turkot przy wciśnięciu sprzęgła. Oczywiście im bardziej dynamiczna jazda, mocna eksploatacja sprzęgła, jazda na półsprzęgle, tym większe ryzyko szybszego zużycia się docisków. Z czasem sama tarcza może ulega przegrzaniu i uszkodzeniu. Przy znacznym zużyciu sprzęgła dojść może także do wykręcenia się sprężyny membranowej. W takim przypadku nie ruszysz z miejsca. Wymianę najlepiej przeprowadzić więc w momencie, kiedy pojawią się pierwsze sygnały świadczące o zużyciu tego elementu.
Objawy zużycia docisku sprzęgła – Kiedy należy wymienić docisk sprzęgła?
Wymiana docisku sprzęgła obejmuje zarówno tarczę, łożysko oporowe, ewentualnie wysprzęglik centralny. Szczególnie ważne jest to przy pojazdach o przebiegu wyższym niż 100 tys. kilometrów. Odradza się wymienianie tylko docisku, ponieważ najczęściej zużyte są także pozostałe części i taka naprawa niewiele zmieni, a ty poniesiesz koszty dwukrotnie. Tym bardziej, że niejednokrotnie potrzebne jest wyjęcie przez mechanika całej skrzyni biegów, co natychmiast podnosi cenę usługi.
Lepiej więc zdecydować nie na jedną, kompletną wymianę docisku w całym zestawie. Niejednokrotnie zdarza się, że docisk jest trudno dostępny, co i tak zmusza do wymiany całego zestawu. Bez problemu możesz kupić go w sklepach motoryzacyjnych albo na platformach internetowych. Co ciekawe, często cały zestaw może się okazać tańszy od pojedynczego elementu.