Wojciech Makowski – paraolimpijczyk, medalista, raper

Napisany przez: Izabela Popko

Opublikowany dnia: Paź 26, 2020

Wojciech Makowski

Wojciech Makowski ma 28 lat, na koncie dziesięć medali i płytę. W zeszłym roku został szczęśliwym mężem swojej ukochanej Magdy. Wszystkie działania poświęca temu, aby odczarować brzydkie słowo na „nie”.

Wojciech Makowski – między pływaniem a muzyką

Wojciech Makowski urodził się w 19 lutego 1992 r. w Kielcach. I choć nie zaniedbywał swojego wykształcenie, to pasja do pływania zdominowała jego karierę. Zamiłowanie do sportu było zresztą w jego rodzinie tradycją – z pływaniem związany jest zarówno jego brat, jak i tata, który jest jego trenerem. Fakt bycia osobą niewidomą nie powstrzymał Wojtka przed treningami, które szybko przyniosły efekty. Pierwszy sukces – brąz w mistrzostwach Europy – odniósł już w 2014, będąc studentem zarządzania na Uniwersytecie Warszawskim. Kolejny brąz wywalczył rok później mistrzostwach świata w stylu grzbietowym w Glasgow. Do tej pory Wojtek dziesięć razy stanął na podium. Pierwsze złoto zdobył na mistrzostwach Europy w pływaniu stylem grzbietowym w 2016 roku w Funchal. W tym samym roku na jego szyi zawisł również srebrny medal zdobyty podczas igrzysk paraolimpijskich w Rio de Janeiro w pływaniu stylem dowolnym.

wojtek makowski
www.facebook.com/makowski.wojtek/

Rok 2016 był zresztą dla Wojtka wyjątkowo udany. Zanim wyjechał do Rio de Janeiro, pod pseudonimem W.A.M opublikował rapowy utwór pt. „Czas Igrzysk”, a już jako medalista wydał swoją debiutancką płytę „Czego oczy nie widzą”. Na łamach „Przeglądu Sportowego” wyznał: „Pływanie i rap są dla mnie jak tlen. Dają mi powód do tego, żeby żyć.” Jego sportowe osiągnięcia docenił Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej, z rąk którego Wojtek otrzymał w 2016 roku Srebrny Krzyż Zasługi. Kolejny rok przyniósł dalsze sukcesy: w Meksyku został mistrzem świata w stylu grzbietowym, w tej samej konkurencji zdobył kolejne srebro, a także brąz, tym razem w stylu dowolnym. W roku 2018 podczas mistrzostw Europy odbywających się w Dublinie przyniosły mu kolejne sukcesy. Wojciech Makowski wywalczył dwa srebrne medale – w stylu grzbietowym i dowolnym – a także jeden brązowy w stylu dowolnym.

Odczarować brzydkie słowo na „nie”

W jego tekstach znajdziemy mnóstwo treści. Nie brakuje w nich mocnych słów, jednak w rapowym słowniku Wojtka brakuje jednego wyrazu: „niepełnosprawny”. Bo choć niewidomy od urodzenia, wszystkimi swoimi aktywnościami i imponującymi dokonaniami udowadnia, że pasja, odwaga i pozytywne nastawienie do życia są w stanie pokonać każdą przeszkodę. Rapuje o sprawach bliskich jego życiu, o swoich ambicjach, a także o problemach, z którymi nie boi się mierzyć. Wojciech Makowski jest żywym przykładem na to, że każdy może – i powinien – podążać za swoją pasją, bez żadnych wymówek. Zachęca do tego we wstępie do „Czasu Igrzysk”, utwory wydanego w przeddzień igrzysk w Rio de Janeiro: „Płynąc w basenie, czuję się pewniej, niż chodząc po podłodze.”. Od czasu wydania debiutanckiej płyty Wojtek opublikował drugi album pt. „Na Węch” i wciąż tworzy nowe utwory.

Avatar Izabela Popko

Izabela Popko