Dieta podczas lockdownu – co jeść, czego unikać?

0
35

Po lekturze tego artykułu możecie dojść do wniosku, że poniższe zasady warto stosować każdego dnia, nawet w tak zwanych „normalnych” czasach. I to prawda! Jednak w lockdownie sumienne przestrzeganie zasad zdrowej diety jest szczególnie istotne. Dobrze zbilansowana dieta pełna zdrowych produktów wspiera naszą odporność i obniża ryzyko wielu chorób przewlekłych i infekcji. Jakich produktów nie powinno zabraknąć w Waszym jadłospisie, a których powinniście kategorycznie unikać?

Dieta w izolacji: jedz świeże, nieprzetworzone produkty

Według zaleceń Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), dobrze zbalansowana dieta powinna być bogata przede wszystkim w produkty nieprzetworzone. Należy spożywać je przy okazji każdego posiłku. Śmiało zajadajcie się więc świeżymi owocami i warzywami, również tymi strączkowymi, jaki soczewica czy fasola. Warto pamiętać, że owoce zawierają sporo cukru, nie powinny więc dominować w jadłospisie. Palma pierwszeństwa w Waszych potrawach należy się warzywom. Starajcie się również nie rozgotowywać ani warzyw, ani owoców, ponieważ utracą bezcenne witaminy i inne składniki odżywcze. Regularnie sięgajcie po pełnoziarniste pieczywo i jajka. Nie jest jednak konieczne, aby spożywać te produkty każdego dnia. Jeżeli kupujecie warzywa i owoce w puszkach, dokładnie wczytujcie się w etykiety. Zwróćcie uwagę, czy w składzie nie widnieje dodatek soli lub cukru. W ramach przekąski sięgajcie najlepiej po świeże owoce i warzywa, nie zapominajcie też o orzechach!

dieta podczas lockdownu
fot. Anna Pelzer / Unsplash

Nie przejadaj się i pij wodę

Nie musimy chyba nikogo przekonywać do tego, że rezygnacja, a przynajmniej znaczne ograniczenie słodkości i tłustych potraw, to oczywista decyzja. Dieta podczas lockdownu powinna być mniej kaloryczna, ponieważ spędzając więcej czasu w domu, mamy znacznie mniej okazji do wysiłku fizycznego. Oczywiście wyjątkiem są ci z Was, którzy regularnie biegają lub mają prywatną siłownię w mieszkaniu. Długie jesienne i zimowe wieczory z filmem czy serialem mogą być zdradzieckie dla każdego. Drugą kwestią jest spożywanie takich ilości posiłków, aby zaspokoić głód, ale bez poczucia, że nasz żołądek jest wypełniony po brzegi. Bardzo istotne jest też ograniczenie szkodliwych i bardzo tuczących tłuszczów trans. Można je znaleźć w fast foodach, mrożonej gotowej żywności, ciastach, ciasteczkach i wielu innych przekąskach. Starajcie się również spożywać maksymalnie łyżeczkę soli dziennie – najlepiej, aby była jodowana.

woda
fot. Melissa Walker-Horn / Unsplash

W okresie zredukowanej aktywności fizycznej należy również zmniejszyć dzienne spożycie cukru. Aby to się udało, unikajcie słodkich napojów, słodzonych soków, syropów, a także smakowych jogurtów pitnych. Jak ustrzec się przed podjadaniem i przejadaniem się? Pijcie duże ilości wody! Starajcie się każdego dnia przyswajać objętość wody odpowiadającą 8-10 szklankom. Wliczają się w to również zupy i soki, herbata i kawa. Uważajcie jednak z tą ostatnią: nadmierne spożycie kofeiny bardzo obciąża organizm. Woda jest również naszym sprzymierzeńcem w kierunku spożycia mniejszej ilości jedzenia. Wystarczy wypić szklankę wody przed posiłkiem. Mechanizm jest bardzo prosty: mając już częściowo wypełniony żołądek, nie będziemy mieli ochoty na więcej jedzenia. Na koniec ważna rada: co prawda restauracje i bary są obecnie otwarte, jednak unikajcie jedzenia na zewnątrz. Dzięki temu znacznie ograniczycie ryzyko zakażenia wirusem COVID-19. Bądźcie zdrowi i uważajcie na siebie!