Kwarantanna – izolacja czy rozwój?

0
196

Pandemia koronawirusa przewróciła do góry nogami cały świat. Wiele osób wprost przyznaje, że nie potrafi odnaleźć się w nowej rzeczywistości. Dla innych z kolei kwarantanna okazała się drogą do odnalezienia lepszej wersji siebie. Ile zatem w tym całym zamieszaniu dobra, a ile zła?

W przypadku przymusowej kwarantanny zdecydowanie najcięższy czas mają osoby zmagające się z depresją, stanami lękowymi czy innymi zaburzeniami psychicznymi. W czasie najbardziej restrykcyjnych obostrzeń psychiatrzy i psychoterapeuci mają pełne ręce pracy. Strach o zdrowie swoje i bliskich, perspektywa utraty zatrudnienia czy brak bezpośredniego kontaktu z drugim człowiekiem to tylko niektóre powody. Przez skutki pandemii z depresją mierzą się również ci, którzy wcześniej nie mieli z nią do czynienia.

Kwarantanna a spotkania z ludźmi

Pamiętajmy, że człowiek potrzebuje interakcji z innymi osobami, nawet jeśli oficjalnie deklaruje, że jest inaczej. Aktualnie technologia umożliwia nam kontaktowanie się ze sobą nawet w najbardziej odległych zakątkach świata. A co z tymi, z którymi mieszkamy pod jednym dachem? W gonitwie za pracą i pieniądzem z pewnością nierzadko zdarzało się, że nie mieliśmy dla nich czasu. Kwarantanna scaliła wiele więzi, jednocześnie pokazując nam to, co warto w sobie zmienić.

Kwarantanna – nowe pasje i zainteresowania

Czytanie książek, oglądanie zaległych filmów, porządki w domu – kwarantanna pozwala na nadrobienie wielu „zaległości”, na które wcześniej zwyczajnie nie mieliśmy czasu. To także moment, w którym możemy sprawdzić się w zupełnie nowych rolach. Większość z Was w zabieganej codzienności nie miało czasu, by poszukać w sobie nowych talentów. Tymczasem kwarantanna nagle otworzyła przed nami nowe możliwości. Nagle okazało się, że jesteśmy świetnymi kucharzami, krawcami, artystami lub rzemieślnikami tworzącymi ciekawe rękodzieła. W związku z kryzysem gospodarczym wynikającym z pandemii koronawirusa prawdziwy renesans przeżywają doradcy zawodowi. Wszystko to przez dynamicznie zmieniający się rynek pracy.

Kwarantanna – zadbać o siebie

Nie da się ukryć, że większość z nas nie dba o swoje zdrowie, chociażby jeśli chodzi o aktywność fizyczną, realizowanie badań profilaktycznych czy zdrową dietę. Dynamiczne rozprzestrzenianie się wirusa COVID-19 wylało na nas kubeł zimnej wody, zmuszając do refleksji, jak kruchą rzeczą jest nasze zdrowie. Pandemia koronawirusa zmusza nas do tego, byśmy nie tylko zadbali o ciało, ale i głowę. Dlatego warto skrupulatnie przestrzegać zasad sanitarnych i pamiętać o uzupełnianiu witamin.  Krótko mówiąc – żyć w zgodzie ze sobą i w trosce o innych.

Czytaj także: https://bezpiecznapodroz.org/2020/11/09/znane-zwiazki-wsrod-osob-niepelnosprawnych/