Zaplanuj płeć dziecka. Chłopiec czy dziewczynka?

0
174

Jedna z teorii, opierająca się na długości życia plemników, mówi o tym, że stosunek w dniu owulacji gwarantuje poczęcie syna (plemniki męskie są bardziej aktywne), a w dni poprzedzające owulację, spłodzenie córki, bo plemniki żeńskie żyją dłużej.

Istnieją też teorie dietetyczne (wg których spożywanie określonych produktów sprzyjałoby poczęciu dziecka wybranej płci) oraz wiele innych metod; Franciszka Benendo, sposób dr. Ericssna, selnas, dr. Patricka Schouna, oraz chiński. Nie opisujemy wszystkich, wskazujemy te najbardziej wygodnie i skuteczne

Planowanie płci dziecka kiedyś i dziś

Planowanie płci dziecka nie jest rzeczą nową. Już w starożytności pojawiały się różne teorie. Arystoteles wierzył, że szanse małżonków na narodziny chłopca wzrosną, jeśli ich małżeńskie łoże będzie ustawione w kierunku północ-południe. Empedokles uważał, że na płeć dziecka miał wpływ to, czy stosunek odbywa się przed czy po owulacji. Z kolei Anaksagoras radził mężczyzną, aby przed planowaniem płci dziecka odbywali stosunek na prawym boku, lub podskakiwali obijając jądra od lewego do prawego uda co według niego miało spowodować poczęcie syna.

Dążenie do posiadania dziecka o pewnych cechach, takich jak płeć, kolor oczu, włosów czy potencjalne uzdolnienia to już codzienność. Pytanie w jaki skuteczny sposób możemy wpłynąć na płeć – nie jest już zagadką. Warto zaznaczyć, że pewność poczęcia dziecka określonej płci, dają tylko metody laboratoryjne. W odpowiedzi na poszukiwanie najskuteczniejszej metody posiadania dziecka określonej płci – odpowiadamy, że stuprocentowym sposobem na wybór płci dziecka, jest selekcja plemników w laboratorium i sztuczne zapłodnienie tymi z chromosomem Y (męskim) lub X (żeńskim). Z realizacją tych pragnień wiąże się dokonanie selekcji genetycznej komórek i dobór najlepszych.

Zapłodnienie in vitro

W drugim etapie po zapłodnieniu in vitro przeprowadza się drugą selekcję embrionów odpowiadających zamówieniu pary pragnącej dziecka określonej płci. Dokonany zabieg ma zaspokoić oczekiwania rodziców o dziecku obdarzonym wybranymi cechami. W praktyce najczęściej oczekiwaną cechą jest płeć dziecka, stąd zabiegowi in vitro poddają się pary płodne i zdrowe, ale marzące o chłopcu lub dziewczynce.

Medycznie możliwe jest zastosowanie jednego z zabiegów wspomaganej medycznie prokreacji (inseminacji lub zapłodnienia in vitro i transferu zarodka). Podkreślić należy, że większość państw, uregulowało prawną kwestię dopuszczalności zabiegów i zastrzegły je dla par małżeńskich, ewentualnie konkubenckich. W Wielkiej Brytanii, Holandii czy Rosji dopuszcza się – co ciekawe, możliwość zastosowania medycznie wspomaganej prokreacji, wobec kobiet nie pozostających w związku heteroseksualnym.