Znani niepełnosprawni rodzice. Jak sobie radzą?

307

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Niezłomny charakter milionów osób na całym świecie świadczy o tym, że niepełnosprawni mogą znakomicie realizować się zarówno w życiu zawodowym, jak i prywatnym. Również jako rodzice. Oto kilka przykładów.

Niepełnosprawni rodzice – wybitni naukowcy i artyści

Chyba najbardziej znaną osobą w bardzo znacznym stopniu dotkniętą niepełnosprawnością był Stephen Hawking, nieżyjący już, wybitny astrofizyk, kosmolog i fizyk teoretyczny. Jako młody, zdrowy mężczyzna śmiało wchodził w życie: zaczął błyskotliwą karierę naukową i ożenił się ze swoją dziewczyną. Stwardnienie zanikowe boczne spadło na niego jak grom z jasnego nieba. Jednak naukowiec się nie złamał. Kontynuował pracę, przeżywając jeszcze 50 lat, choć lekarze dawali mu co najwyżej dekadę. Hawking doczekał się trójki dzieci. Innym godnym podziwu przykładem jest Stevie Wonder, niewidomy piosenkarz i multiinstrumentalista, jedna z najjaśniejszych gwiazd soulu i popu.  Wonder nie tylko zrobił spektakularną światową karierę muzyczną, ale również doczekał się aż dziewiątki dzieci! Imponujące dokonanie, prawda? Jednak obserwując jego występy, kiedy w charakterystycznych czarnych okularach szaleje przy fortepianie, bardzo łatwo zapomnieć o jego chorobie.

Słuchaj Radia Bezpieczna Podróż

Innym niewidomym muzykiem, który wciąż odnosi sukcesy, jest Andrea Bocelli, włoski śpiewak tenorowy i – tak jak Stevie Wonder – multiinstrumentalista. Od urodzenia zmagał się z postępującym rozwojem jaskry. W wieku 12 lat doznał wylewu krwi do mózgu, który całkowicie pozbawił go wzroku. Pomimo niepełnosprawności zajmował się rozmaitymi rzeczami: w rodzinnej wsi produkował wino, następnie studiował prawo, a w międzyczasie grywał wieczorami w barach na fortepianie. Co ciekawe, nie zdobył klasycznego wykształcenia. Bocelli ma syna, który również jest. Przykładem z polskiego podwórka jest Monika Kuszyńska, była wokalistka zespołu Varius Manx, z którym nagrała trzy albumy. W wyniku wypadku samochodowego w 2006 roku doznała paraliżu od pasa w dół. Artystka nie zrezygnowała jednak z kariery artystycznej, a dodatkowo do dziś prowadzi działalność charytatywną. Już jako osoba niepełnosprawna doczekała się ze swoim mężem dwojga dzieci.

niepełnosprawni
Od lewej: Andrea Bocelli, Stephen Hawking, Monika Kuszyńska

Niepełnosprawność, której nie widać

Czy utalentowanego napastnika FB Barcelony można uznać za niepełnosprawnego? Lionel Messi, bo o nim mowa, ma wspaniałą karierę i trójkę dzieci. Cierpi również na autyzm. Jest to choroba, której nie widać na pierwszy rzut oka i która w wielu przypadkach sprawia, że osoby nią dotknięte bywają niezrozumiane przez społeczeństwo ze względu na swoje „ekscentryczne” zachowanie. Osoby cierpiące na spektrum autyzmu wymagają w związku ze swoją chorobą szczególnej cierpliwości. Osiągane przez nich sukcesy wynikają z ogromnej pracy w domowym zaciszu lub w placówkach terapeutycznych. Znając skomplikowane podłoże sukcesów zawodowych osób z autyzmem, tym bardziej wydają się one imponujące. Warto przy tym pamiętać, że w wielu przypadkach za osiągnięciami osoby niepełnosprawnej stoją bliskie osoby: partner lub rodzina. Te osoby każdego dnia oferują miłość i wsparcie, a często całodobową opiekę bez względu na niedogodności. Dlatego ich heroizm powinien być tym bardziej zauważony i doceniony.

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia