Dysleksja: czy zamyka drzwi do kariery?

0
93
dyskeksja
fot. Wikimedia Commons

Zawsze powinniśmy większą wagę przywiązywać do naszych mocnych, a nie słabych stron. Wbrew panującym stereotypom, dysleksja nie stanowi żadnej bariery na drodze do skutecznego uczenia się. Co więcej, istnieje wiele branż, w których doskonale mogą odnaleźć się osoby cierpiące na to zaburzenie. Możliwych zawodów wcale nie jest tak mało!

Dysleksja – bariera nie do przebicia?

Osoby z dysleksją zapewne już od dzieciństwa boleśnie odczuwają trudności i niedogodności, jakie niesie ze sobą to zaburzenie. Wiele z nich już od początku edukacji nie jest w stanie nadążyć w tempie nauki za swoimi kolegami z klasy. Warto jednak pamiętać, że każdy człowiek jest inny. To wcale nie jest tak, że już w młodości musimy doskonale wiedzieć, jakie są nasze pasje i jaki zawód pragniemy wykonywać. Niektórzy z nas, nawet zupełnie zdrowi, potrzebują nieco więcej czasu na odnalezienie własnej drogi. Dysleksja rzeczywiście może nieco opóźniać te poszukiwania. Jednak to wcale nie znaczy, że przed osobą mającą trudności z czytaniem i całkowicie zamknięte są drzwi do ciekawej kariery i sukcesu zawodowego. Jeżeli macie wśród znajomych kogoś, kto boryka się z dysleksją, podrzućcie mu ten artykuł! A może sami macie dysleksję i zastanawiacie się nad własnym szansami na rynku pracy?

dysleksja
Fot. Green Chameleon / Unsplash

Zawody dla osób z dysleksją

Istnieje co najmniej kilka profesji, które nie wymagają biegłości w pisaniu lub czytaniu, a którą dysleksja mocno podkopuje. Drzwi do kariery stoją otworem w zawodach związanych z fizycznym pokazywaniem swoich umiejętności lub tworzeniem różnorakich dzieł. Swoich sił dyslektycy mogą na przykład spróbować w sporcie lub w niemal każdej dziedzinie sztuki. Jeżeli osoba mająca dysleksję jest jednocześnie osobą borykającą się z niepełnosprawnością ruchową, wcale nie musi rezygnować z marzeń o realizowaniu się w sporcie, muzyce czy tańcu. Trudności związane z niepełnosprawnością tkwią często jedynie w naszych umysłach. Inspiracji mogą dostarczyć znani niepełnosprawni sportowcy i artyści. Osoby z dysleksją mogą być również… inżynierami, naukowcami i biznesmenami! Powiecie: niemożliwe, przecież to wymaga ślęczenia nad tekstem i tworzeniu skomplikowanych dokumentów. A jednak! Wśród dyslektyków nie brakuje wybitnych konstruktorów i architektów, z Richardem Rogersem na czele, a także naukowców, wynalazców i ludzi biznesu. Wymieńmy chociażby Alberta Einsteina, Steve’a Jobsa czy Richarda Bransona.

Najbardziej zaskakująca może być wiadomość, że dysleksja nie zamyka drzwi do kariery w zawodach, w których pisanie i czytanie są kluczowe. Jednak jeżeli wymienimy kilka sław, być może uda nam się obalić stereotypy funkcjonujące w umysłach wielu z Was. Dysleksję miała chociażby kultowa amerykańska pisarka, autorka najlepszych kryminałów, Agatha Christie. Również w branży filmowej nie brakuje dyslektyków: są nimi na przykład aktor Tom Cruise i reżyser George Lucas. Również branża kreatywna stoi otworem przed osobami zmagającymi się z dysleksją. Mogą one świetnie realizować się jako twórcy reklam, projektanci mody, kucharze, a nawet programiści! Jeżeli mówią Wam coś takie nazwiska jak Tommy Hilfiger czy Jamie OIiver, to sami widzicie, że dysleksja nie stanowi żadnej bariery we własnym rozwoju, a nawet w zgromadzeniu pokaźnej fortuny. Wszystkie wymienione przed chwilą znane osoby mają dysleksję, lecz… co z tego?

Słuchaj Radia Bezpieczna Podróż