Dysleksja: czy zamyka drzwi do kariery?

419

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

dyskeksja
fot. Wikimedia Commons

Zawsze powinniśmy większą wagę przywiązywać do naszych mocnych, a nie słabych stron. Wbrew panującym stereotypom, dysleksja nie stanowi żadnej bariery na drodze do skutecznego uczenia się. Co więcej, istnieje wiele branż, w których doskonale mogą odnaleźć się osoby cierpiące na to zaburzenie. Możliwych zawodów wcale nie jest tak mało!

Dysleksja – bariera nie do przebicia?

Osoby z dysleksją zapewne już od dzieciństwa boleśnie odczuwają trudności i niedogodności, jakie niesie ze sobą to zaburzenie. Wiele z nich już od początku edukacji nie jest w stanie nadążyć w tempie nauki za swoimi kolegami z klasy. Warto jednak pamiętać, że każdy człowiek jest inny. To wcale nie jest tak, że już w młodości musimy doskonale wiedzieć, jakie są nasze pasje i jaki zawód pragniemy wykonywać. Niektórzy z nas, nawet zupełnie zdrowi, potrzebują nieco więcej czasu na odnalezienie własnej drogi. Dysleksja rzeczywiście może nieco opóźniać te poszukiwania. Jednak to wcale nie znaczy, że przed osobą mającą trudności z czytaniem i całkowicie zamknięte są drzwi do ciekawej kariery i sukcesu zawodowego. Jeżeli macie wśród znajomych kogoś, kto boryka się z dysleksją, podrzućcie mu ten artykuł! A może sami macie dysleksję i zastanawiacie się nad własnym szansami na rynku pracy?

dysleksja
Fot. Green Chameleon / Unsplash

Zawody dla osób z dysleksją

Istnieje co najmniej kilka profesji, które nie wymagają biegłości w pisaniu lub czytaniu, a którą dysleksja mocno podkopuje. Drzwi do kariery stoją otworem w zawodach związanych z fizycznym pokazywaniem swoich umiejętności lub tworzeniem różnorakich dzieł. Swoich sił dyslektycy mogą na przykład spróbować w sporcie lub w niemal każdej dziedzinie sztuki. Jeżeli osoba mająca dysleksję jest jednocześnie osobą borykającą się z niepełnosprawnością ruchową, wcale nie musi rezygnować z marzeń o realizowaniu się w sporcie, muzyce czy tańcu. Trudności związane z niepełnosprawnością tkwią często jedynie w naszych umysłach. Inspiracji mogą dostarczyć znani niepełnosprawni sportowcy i artyści. Osoby z dysleksją mogą być również… inżynierami, naukowcami i biznesmenami! Powiecie: niemożliwe, przecież to wymaga ślęczenia nad tekstem i tworzeniu skomplikowanych dokumentów. A jednak! Wśród dyslektyków nie brakuje wybitnych konstruktorów i architektów, z Richardem Rogersem na czele, a także naukowców, wynalazców i ludzi biznesu. Wymieńmy chociażby Alberta Einsteina, Steve’a Jobsa czy Richarda Bransona.

Najbardziej zaskakująca może być wiadomość, że dysleksja nie zamyka drzwi do kariery w zawodach, w których pisanie i czytanie są kluczowe. Jednak jeżeli wymienimy kilka sław, być może uda nam się obalić stereotypy funkcjonujące w umysłach wielu z Was. Dysleksję miała chociażby kultowa amerykańska pisarka, autorka najlepszych kryminałów, Agatha Christie. Również w branży filmowej nie brakuje dyslektyków: są nimi na przykład aktor Tom Cruise i reżyser George Lucas. Również branża kreatywna stoi otworem przed osobami zmagającymi się z dysleksją. Mogą one świetnie realizować się jako twórcy reklam, projektanci mody, kucharze, a nawet programiści! Jeżeli mówią Wam coś takie nazwiska jak Tommy Hilfiger czy Jamie OIiver, to sami widzicie, że dysleksja nie stanowi żadnej bariery we własnym rozwoju, a nawet w zgromadzeniu pokaźnej fortuny. Wszystkie wymienione przed chwilą znane osoby mają dysleksję, lecz… co z tego?

Słuchaj Radia Bezpieczna Podróż

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia