Volkswagen rezygnuje z produkcji kultowego modelu Passata

667

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

volkswagen
fot. Cesar aSlazar / Unsplash

Po usłyszeniu tej informacji na usta ciśnie się powiedzenie znane z mema: „Niemiec płakał jak…”. Tym razem końcówka słynnego zdania będzie nieco inna, bo ten Niemiec – a konkretnie koncern Volkswagen – nie oddaje, ale całkowicie rezygnuje z produkcji kultowej wersji Passata. O jaki model chodzi?

Volkswagen rezygnuje z Passata w wersji sedan

Jeden z flagowców marki Volkswagen, czyli Passat w wersji sedan, to auto, które zawsze cieszyło się dużą sympatią i zainteresowaniem Polaków. Niestety, fani tego modelu są zmuszeni zaakceptować fakt, że już nie będą mieli szansy kupić nowego rocznika tego auta. Koncern Volkswagen ogłosił niedawno, że zdecydował się zakończyć produkcję Passata w wersji sedan. Samochód nie będzie produkowany nie tylko na rynek europejski, ale również amerykański i azjatycki. Jako uzasadnienie tej decyzji firma podała malejący popyt na samochody posiadające ten rodzaj podwozia. Okazuje się (i nie dziwi to uważnych obserwatorów rynku samochodowego), że zainteresowanie potencjalnych nabywców modelami typu sedan rzeczywiście się zmniejsza rok do roku. Co więcej, klienci biznesowi, zamierzający kupić auto na REGON, zwykle decydują się na modele z segmentu premium.

Słuchaj Radia Bezpieczna Podróż

Volkswagen Passat – co dalej?

Wstrzymanie produkcji Volkswagena Passata w wersji sedan nie oznacza jednak, że Passaty z czasem całkowicie znikną z dróg. Producent przedstawił nową koncepcję, według której wciąż będą produkowane modele kombi Volkswagen Passata. Marka ogłosiła również zmianę miejsca produkcji tych samochodów – zostanie ona przeniesiona do Bratysławy. To jednak nastąpi dopiero w 2023 roku. Oprócz dziewiąte już generacji modelu kombi flagowego auta marki Volkswagen w Bratysławie będzie też powstawać najnowsza wersja Skody Superb. Obydwa modele były dotychczas produkowane w niemieckiej miejscowości Emden. Dzięki przeniesieniu produkcji Volkswagena Passata kombi i Skody Superb, w Emden będzie możliwe wytwarzanie modeli, na które jest obecnie największy popyt. Mowa między innymi o samochodach elektrycznych, wśród nich znajduje się m. in. Volkswagen ID.4. Wiadomo też, że niemiecki koncern całkowicie zaniechał produkcji Volkswagena Arteona, czyli bardziej sportowej wersji Passata.

volkswagen
fot. Julian Hochgesang / Unsplash

Volkswagen nie jest pierwszym koncernem, który zrezygnował z produkcji swoich samochodów w wersji sedan. Taką samą decyzję podjęły również Honda, nissan i Opel. Taki stan rzeczy nie powinien jednak nikogo dziwić, jeżeli przyjrzymy się statystykom. Według doniesień firmy analitycznej Jato Dynamics zeszłoroczne wskaźniki sprzedaży są niższe od tych z 2018 o 7 procent. W 2019 roku sprzedano 18,7 milionów samochodów klasy średniej w modelu sedan. Zmiana ta najbardziej widoczna jest w Chinach. Z kolei w Stanach Zjednoczonych odsetek sedanów w ogólnej strukturze sprzedaży zmalał z 39 do 22 procent. Z kolei według informacji przekazanych przez Auto Świat, w Europie i Ameryce Łacińskiej sprzedaż sedanów spadła o 6 procent. Jak widać, jesteśmy być może świadkami stopniowego znikania sedanów ze światowych dróg.

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia