Zima – jak przygotować do niej swoje auto?

222

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

zima
fot. materiały prasowe

Jazda zimą to nie lada wyzwanie dla kierowców. Szczególnie o tej porze roku utrzymywanie pojazdu w dobrym stanie technicznym zmniejsza ryzyko wypadku. Jak przygotować auto, aby zima nie była mu straszna?

1. Zrób przegląd zimowy

Sprawdź stan samochodu w swoim serwisie – dzięki temu wykonasz niezbędne naprawy i zapobiec awarii na zaśnieżonej drodze. Zima to czas, kiedy psują się zazwyczaj węże, paski, pompy wodne i przewody świec zapłonowych. Zwrócić uwagę na stan hamulców, akumulatora, chłodnicy oraz wszystkich świateł.

2. Sprawdź akumulator

Kup nowy akumulator, jeśli dotychczasowy daje takie oznaki zużycia jak np. konieczność kilkukrotnego uruchamiania silnika, słabe lub przyciemnione światła, brak ładowania. Moc akumulatora spada wraz z wiekiem i obniżaniem się temperatury. Akumulatory samochodowe należy wymieniać co około 4-5 lat.

3. Upewnij się, że układ chłodzenia jest w dobrym stanie

Niedobór płynu chłodniczego może doprowadzić do przegrzania i zatarcia silnika. Jego poziom możesz sprawdzić samodzielnie. Zalecenia producenta auta dotyczące rodzaju płynu chłodniczego znajdziesz w instrukcji samochodu.

4. Zmień opony na zimowe…

Opony zimowe są niezbędne, jeśli mieszkasz poza miastem, na obszarze o niskich temperaturach i dużych opadach śniegu, często jeździsz w terenie lub wyjeżdżasz w góry. „Opona zimowa zapewnia kierowcy i pasażerom większe bezpieczeństwo z uwagi na lepszy kontakt pojazdu z nawierzchnią, krótszą drogę hamownia i prawidłowe działanie systemów ABS czy kontroli trakcji” – mówi Artur Posłuszny reprezentujący japońską markę opon Yokohama. Producenci zalecają, aby bieżnik miał minimalną głębokość 4 mm.

5. … lub sprawdź całoroczne

Opony całoroczne to rozwiązanie ekonomiczne, dobre do drugiego auta w rodzinie, dla kierowców poruszających się lokalnie, w miastach, na krótkich dystansach, mieszkających w regionach z niskimi opadami śniegu, o umiarkowanych temperaturach. „Dobre opony całoroczne posiadają symbol 3PMSF, czyli certyfikat opony zimowej. Jednak nawet one nie zastąpią zimówek na dużym mrozie. Tracą wówczas niektóre ze swoich właściwości. Niezależnie od rodzaju opon, wszystkie należy na bieżąco kontrolować pod kątem ciśnienia, wyważenia i ewentualnych uszkodzeń” – dodaje Artur Posłuszny.

6. Zmierz ciśnienie w oponach

Pamiętaj, że to od ciśnienia zależy, w jaki sposób opona przylega do nawierzchni. Niskie temperatury powietrza powodują spadek ciśnienia. „Gdy nadchodzą mrozy, Yokohama zaleca kierowcom zwiększenie ciśnienia w oponach zimowych o 0,2 bara w stosunku do wartości zalecanej przez producenta samochodu. Zbyt niskie ciśnienie w oponach przekłada się na dłuższą drogę hamowania i zwiększa hałas wydawany przez nie podczas jazdy” – radzi Artur Posłuszny.

7. Sprawdź pióra wycieraczek

Brudne wycieraczki najlepiej wytrzeć alkoholem. Jeżeli to nie działa i wciąż zostawiają mokre ślady na szybie, trzeba je wymienić. W przypadku często zamarzającej szyby zaopatrz się w bardziej wytrzymałe wycieraczki. Jeżeli przymarzły do szyby, użyj odmrażacza do szyb lub ogrzewaj auto do momentu, aż lód na szybie znacznie się topić.

8. Wlej zimowy płyn do spryskiwaczy

Zimą na przedniej szybie częściej pojawia się brud drogowy, śnieg i lód. Napełnij zbiornik spryskiwacza płynem, który jest przeznaczony do używania w ujemnych temperaturach. Pomoże szybciej usuwać z szyby śnieg i brud i nie zamarzają w zbiorniku.

9. Utrzymuj zbiornik paliwa co najmniej w połowie pełny

Jest to ważne szczególnie, kiedy auto staje nagle w korku. Jeśli utkniesz w aucie podczas burzy śnieżnej, będziesz mógł co jakiś czas uruchamiać samochód, aby się rozgrzać. Jeśli prowadzisz samochód elektryczny lub hybrydowy, upewnij się, że jest w pełni naładowany.

10. Zaopatrz się w awaryjne artykuły zimowe

Zimą zawsze warto mieć w samochodzie zestaw na sytuacje awaryjne. Oprócz apteczki, wyposaż swój samochód w szczotkę do śniegu ze skrobaczką do szyb, latarkę, bezpieczniki, kable rozruchowe, dodatkowy olej, płyn do spryskiwaczy i odmrażacz do szyb, który rozmraża także drobne mechanizmy jak zamki w drzwiach, boksach dachowych, zawiasy czy prowadnice.

Słuchaj Radia Bezpieczna Podróż

zima
fot. materiały prasowe

Informacja prasowa

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia