Opony zimowe: tak czy nie?

491

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

opony
fot. Clement M / Unsplash

Zima oznacza dla nas nie tylko zmianę sposobu ubierania. Również dla wielu kierowców nadszedł moment zmiany „garderoby” ich samochodu – zwłaszcza opon. Oto co warto wiedzieć, jeżeli chcemy w tym sezonie wymienić opony na zimowe.

Opony zimowe: czy warto je zakładać?

Opony to cztery miejsca, w których nasze auto styka się z drogą. Kluczową kwestią jest zatem jak najlepsza przyczepność w tych czterech newralgicznych punktach. Dla wielu kierowców nadejście zimy oznacza przerzucenie się z opon całorocznych na te zimowe. Są one specjalnie przystosowane do tego, aby zapewnić samochodowi odpowiednią przyczepność i możliwie jak najbezpieczniejsze poruszanie się po ośnieżonych, śliskich drogach. Czy również i my powinniśmy wymienić opony w tym sezonie? Eksperci mają na to pytanie jedno, dość proste wyjaśnienie. Otóż, wszystko zależy od tego, czy mieszkamy w tych rejonach kraju, w których możemy liczyć na minusowe temperatury, śnieg i oblodzenie dróg przez około cztery miesiące. Jeżeli wiemy, że czekają nas właśnie takie warunki, zdecydowanie powinniśmy zaopatrzyć się w opony zimowe na okres od grudnia do mniej więcej połowy kwietnia.

opony zimowe
fot. Colton Sturgeon / Unsplash

W pewnych regionach opony całoroczne zapewniają odpowiednią trakcję również w miesiącach zimowych. Jednak jeżeli mamy do czynienia z zimową aurą z prawdziwego zdarzenia, opony całoroczne oznaczają dla nas bardzo ryzykowną loterię na trasie. Szybko możemy przekonać się, że są po prostu bezużyteczne. Żadne inne opony nie zapewnią kierowcy takiego bezpieczeństwa i pewności, jak opony zimowe. Z jakim kosztem musimy się liczyć, planując kupno nowych opon zimowych? Generalnie rzecz ujmując, cena opon zimowych nie odbiega od cen wielu innych opon różnego typu, które są dostępne na rynku. Warto w tym kontekście pamiętać, że koszt wymiany opon na zimowe jest zwykle mniejszy niż koszt ubezpieczenia od nieszczęśliwego wypadku. A jeżeli zdecydujemy się na jazdę w zimowej aurze na oponach całorocznych lub letnich, o ten wypadek będzie bardzo łatwo.

Kiedy założyć zimowe ogumienie?

Jeszcze jednym argumentem przemawiającym za wymianą opon na zimowe, jest przedłużenie życia tych, których używamy przez resztę roku. Czy potrzebujemy zimowego ogumienia, jeżeli nasz samochód posiada napęd na cztery lub na przednie koła? Takie pojazdy zazwyczaj charakteryzują się lepszą przyczepnością. Jeżeli jednak dodamy do tego opony zimowe, zapewnimy naszemu samochodowi dodatkową przyczepność, a co za tym idzie – lepszą efektywność na drodze. Pamiętamy, że nawet jeżeli nie mieszkamy w tych regionach kraju, w których zima wyraźnie daje się we znaki, warto zabezpieczyć się przed nadchodzącym zimnym sezonem. Sprawdźmy bieżniki we wszystkich oponach, aby upewnić się, czy nie są nadmiernie wyeksploatowane. Upewnijmy się, że ciśnienie w oponach jest na odpowiednim poziomie. Wymiana opon zimowych w Polsce jest zalecana, nie jest jednak obowiązkowa. Mimo to decyzja o kupnie opon zimowych będzie świadczyć o naszej przezorności i odpowiedzialności. Szerokiej drogi!

Słuchaj Radia Bezpieczna Podróż

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia