Nietrafiony prezent: jak się zachować?

230

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

nietrafiony prezent
fot. Kira auf der Heide / Unsplash

Święta spędzone w izolacji dla wielu z nas oznacza być może nieco spóźnione prezenty, które otrzymamy w bardziej dogodnym czasie. Dobrą stroną takiej sytuacji jest świąteczna atmosfera, która może potrwać dłużej. A co, jeżeli zdarzy nam się dostać nietrafiony prezent? Oto poradnik, dzięki któremu wybrniecie z trudnej sytuacji!

Nietrafiony prezent: bądź przygotowany

Jeżeli spodziewacie się prezentu, przyjmijcie postawę zgodną z filozofią braku jakichkolwiek oczekiwań. Pamiętajcie, że to nie sama rzecz, ale intencja ma największe znaczenie. Osoba obdarowująca może nie zdawać sobie sprawy z tego, że dany przedmiot może wywołać negatywne odczucia. Jak przygotować się do konfrontacji z nieudanym prezentem w obecności osoby, która go wręcza? Najprostszym sposobem będzie przećwiczenie sobie przed lustrem tego, co powiedzieć w tej sytuacji. Skupcie się na uśmiechu i pozytywnej ekspresji ciała. Jeżeli nie będziecie w stanie się uśmiechnąć, postarajcie się zachować pokerową twarz. Kluczem do sukcesu jest nieujawnianie negatywnej postawy, która uraziłaby osobę wręczającą prezent. Pod żadnym pozorem nie opowiadajcie o swoim rozczarowaniu innym osobom, nie plotkujcie na boku, że właśnie dostaliście najgorszy prezent w życiu. To, że informacja trafi do osoby, która go Wam podarowała, macie jak w banku.

nietrafiony prezent
fot. Kira auf der Heide / Unsplash

Co konkretnie możemy powiedzieć, jeżeli w nasze ręce trafił prezent, który wprawił nas w zakłopotanie albo sprawił przykrość? Zwykłe „dziękuję” wypowiedziane z godnością i uśmiechem jest zawsze dobrym rozwiązaniem. Jeżeli macie siłę na jeszcze więcej uprzejmości, możecie powiedzieć: „Wow, dziękuję bardzo!”. Pamiętajcie, aby Wasza ekspresja szła w parze ze słownym entuzjazm. Jeżeli wypowiecie powyższe zdanie z miną pozbawioną jakiegokolwiek wyrazu, dacie tym samym do zrozumienia osobie, która Was obdarowała, że coś jest nie tak i zdradzicie swoje prawdziwe emocje. Po prostu Możecie też stwierdzić, że prezent jest bardzo interesujący i wprost spytać, czy stoi za nim jakaś historia. Jeżeli poznacie powód, dla którego dostaliście właśnie tę rzecz, możecie być miło zaskoczeni i wzruszeni. Może to pamiątka z wakacji kupiona specjalnie z myślą o Was?

Nietrafiony prezent: jak się zachować?

Jeżeli jesteście w grupie i odpakowaliście właśnie kompletnie nietrafiony prezent, spróbujcie odwrócić od siebie uwagę. Jak? Skupcie uwagę na samym prezencie i powiedzcie: „Zobaczcie wszyscy, obieraczka do ziemniaków z marmurową rączką!” – po czym puśćcie przedmiot dalej, aby każdy mógł go obejrzeć i docenić starania osoby obdarowującej. Zachowajcie miły wyraz twarzy na wypadek, gdyby ktoś chciał obserwować Twoją reakcję. Możecie też zacząć studiować instrukcję obsługi i okazać maksymalne zainteresowanie przedmiotem. Jeżeli inne osoby czekają na otwarcie swoich upominków, zachęćcie ich do tego, podczas gdy Wy zajmiecie się własnym. To jeszcze inny sposób na odwrócenie od Was uwagi. Pamiętajcie: zachowajcie dla siebie wszelkie nieprzychylne komentarze. To może być trudne, zwłaszcza jeżeli obdarowujący Was obserwuje, bo zależy mu na pozytywnej reakcji. Nie każdy jest dobrym aktorem, jednak z doświadczenia wiemy, że uśmiech jest w stanie zażegnać każdy kryzys.

Słuchaj Radia Bezpieczna Podróż

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia