Skóra zimą – jak zadbać?

180

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Skóra zimą

Nasza skóra potrzebuje troski o każdej porze roku. Zimą szczególnie podatna jest na przesuszenie i zaczerwienienia. Skóra zimą – jak o nią zadbać, by wyglądać i czuć się dobrze? Dlaczego nasze ciało buntuje się o tej porze roku? Poznaj złote zasady zimowej pielęgnacji skóry. 

Skóra zimą – skąd pochodzi problem?

Brak światła słonecznego, a w efekcie niedobór witaminy D – to jeden ze skutków zimowej pory roku. Ponadto szkodliwa jest sama niska temperatura, do której uwaga – zazwyczaj wychodzimy z ciepłego pomieszczenia. Wówczas skóra staje się podatna na suchość i zaczerwienienia. Jej reakcja na ujemne temperatury jest silnie uzależniona m.in. od czynników genetycznych. W tym wypadku wyjątkowo narażona jest też skóra naczynkowa, gdzie przy ujemnych temperaturach krępujący problem staje się bardziej widoczny.

Skóra zimą – nawilżanie

Pierwszą zasadą troski o skórę jest jej nawilżanie. Co więcej, nawilżający krem to o tym czasie podstawowy kosmetyk. Niezbędne są takie substancje jak: ceramidy, kwasy tłuszczowe, kwasy hliarunonowe, aloes, olej arganowy, wyciągi z rumianku czy witamina E. Z kolei na  świąd skóry doskonałe są różnego typu olejki  – zwłaszcza aplikowane przed snem. Wystarczy najpierw nałożyć sprawdzony krem, a następnie w wysuszone partie skóry wetrzeć kilka kropel oleju. Oprócz nawilżania skórę należy regularnie oczyszczać. Pomoże Ci w tym np. woda z dodatkiem płynu micelarnego. Aby chronić skórę warto unikać gorących kąpieli oraz silnego, zimnego wiatru.

Skóra zimą – dbaj o usta

Usta to część twarzy, która zimą jest szczególnie narażona na przesuszenia i pęknięcia. Dlatego warto pamiętać o stosowaniu balsamów i pilingów, także na noc w celu skutecznej regeneracji. W przypadku skutecznej pielęgnacji ust należy zwrócić uwagę na skład preparatu. Nie powinien on zawierać m.in. mięty czy kamfory, które podrażniają skórę. Z kolei właściwości nawilżające ma np. cukier, czy naturalne oleje. Sprawdzonym składnikiem jest też wosk pszczeli, który zatrzymuje wodę w organizmie, a tym samym sprawia, że usta są jędrne i nawilżone.

Skóra zimą – chroń przed słońcem

Zimowa pora wiąże się ze znacznym brakiem słońca. Gdy już się jednak pojawi warto się przed nim zabezpieczyć, gdyż bywa wyjątkowo ostre, a tym samym w nadmiarze szkodliwe. Warto podkreślić, że zimą kremy z filtrem UV zwykle mają grubszą konsystencję, niż te używane latem. O ich stosowaniu szczególnie powinny pamiętać osoby wybierające się np. na stoki narciarskie. W górach promienie słoneczne są jeszcze bardziej intensywnie.

Skóra zimą – inne części ciała

Skóra zimą – o jej ochronie należy mówić nie tylko w kontekście skóry twarzy. Ujemne temperatury źle wpływają także na kondycję skóry dłoni i stóp. Dłonie należy smarować kremem przede wszystkim na noc, a także przed wyjściem z domu. Z kolei na stopy dobrze wpływają preparaty z zawartością masła kakaowego, masła shea czy mocznika. Oprócz tego należy dbać o ciało od wewnątrz, czyli pamiętając o odpowiedniej diecie i suplementacji witaminami. Warto też uważnie obserwować swoje ciało, w tym jak reaguje na rodzaje stosowanych kosmetyków. W przypadku zaobserwowania większych zmian skórnych trzeba niezwłocznie skonsultować się z dermatologiem. 

Czytaj także: https://bezpiecznapodroz.org/?p=104031&preview=trueSposoby na udaną domówkę

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia