Zachowanie kierowców wobec rowerzystów

212

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

zachowanie kierowców
fot. Yuyeung Lau / Unsplash

Wzajemna niechęć, jaka łączy kierowców i rowerzystów, jest stara jak historia motoryzacji. Przypomnijmy jednak, że jako kierowcy, to właśnie my ponosimy odpowiedzialność za wydarzenia drogowe z udziałem rowerzysty. Jak powinno wyglądać zachowanie kierowców wobec osób jadących jednośladami?

Zachowanie kierowców i rowerzystów

Na rowerzystów możemy natknąć się dosłownie wszędzie. Z tego powodu nieraz przyprawiają kierowców samochodów o niemały ból głowy. Powinniśmy jednak spojrzeć na kolarzy nieco łaskawszym okiem: w końcu to właśnie oni rozładowują korki w miastach. Warto, abyśmy zrozumieli naszą odpowiedzialność wobec rowerzystów w sytuacji wypadku. Chodzi mianowicie  o to, że według prawa drogowego rower nie jest pojazdem mechanicznym. Zasadę tę należy połączyć z zasadą ryzyka, według której winowajcą w wypadku jest kierowca pojazdu mechanicznego, a więc samochodu. Odpowiedzialność musimy wziąć na siebie, nawet jeżeli to kolarz przyczynił się do wytworzenia się na drodze niebezpiecznej sytuacji. Zachowajmy więc szczególną ostrożność podczas zbliżania się do jadącego jednośladu. Pamiętajmy, że to nasz obowiązek, z którego będziemy rozliczani w przypadku zaistnienia zdarzenia drogowego z udziałem rowerzysty.

zachowanie kierowców
fot. Flo Karr / Unsplash

Takie orzecznictwo może wydać się kierowcom samochodów nie do końca sprawiedliwe. Nie oznacza to jednak, że rowerzyści mogą czuć się na drodze bezkarnie. Przede wszystkim, są oni zobligowani do poruszania się po drogach rowerowych wszędzie tam, gdzie są one wyznaczone. W przypadku braku drogi rowerowej kolarz może skorzystać z pobocza. Jedynie w sytuacji, kiedy nie ma możliwości poruszania się poboczem, rowerzysta może skorzystać z drogi, którą poruszają się samochody. Od 2011 roku dwóch rowerzystów może jechać obok siebie pod warunkiem, że nie przeszkadza to innym uczestnikom ruchu. Dodajmy, że rowerzysta może wjechać na środek drogi jedynie w dwóch miejscach: bezpośrednio przed skrzyżowaniem oraz na samym skrzyżowaniu. Pamiętajmy też, że inaczej niż w przypadku samochodów, rowerzysta może wyprzedzać inny powolny pojazd z prawej strony.

Zachowanie kierowców wobec rowerzystów

Polskimi ulicami porusza się coraz więcej rowerzystów, i to przez cały rok. Sprzyja temu coraz cieplejsza aura. Jako kierowcy musimy więc uzbroić się we wzmożoną czujność, ale również empatię. Wielu niebezpiecznych sytuacji unikniemy dzięki zachowaniu zgodnemu z zasadami kodeksu drogowego. Po pierwsze, wyprzedzajmy jadący rower tak jak inne samochody, czyli z lewej strony i z zachowaniem co najmniej metra odstępu. Po drugie, zbliżając się do skrzyżowania z drogą rowerową, zachowajmy szczególną ostrożność. Mamy w tym miejscu obowiązek ustąpić pierwszeństwa rowerzyście. Nieustąpienie pierwszeństwa jednośladowi jest jedną z najczęstszych przyczyn wypadków, w których poszkodowanym jest kierowca roweru. Widząc jadący drogą rower, a także zbliżając się do zakrętu, zdejmijmy też nogę z gazu. Niedopasowanie prędkości samochodu do aktualnej sytuacji na drodze wciąż jest przyczyną wielu wypadków z udziałem rowerów, również tych śmiertelnych.

Słuchaj Radia Bezpieczna Podróż

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia