Wróżby i przesądy noworoczne

269

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

wróżby
fot. Sharon McCutcheon / Unsplash

Noc sylwestrowa i Nowy Rok od wieków były dla naszych przodków magicznym czasem. Odprawiali wtedy wróżby, aby dowiedzieć się, co ich czeka w nadchodzącym roku. Oto kilka wróżb, które z powodzeniem możecie odtworzyć w domu!

Wróżby na Sylwestra

Sylwester kojarzy się nam przede wszystkim z tańcem, szampańską zabawą oraz wznoszeniem toastów i składaniem życzeń o północy. A gdyby tak przywołać tradycje, które jeszcze nie tak dawno były bardzo żywe? Nic nie stoi na przeszkodzie, aby kilka wróżb włączyć w program zabawy sylwestrowej! Wiele z nich pokrywało się z tymi andrzejkowymi. Oryginalne dla Sylwestra było natomiast strzelanie z rusznic, aby odstraszyć pioruny i ochronić dom przed chorobami. Ten obrządek praktykowała przede wszystkim szlachta. Oczywiście w naszych czasach zdecydowanie odradzamy użycie sztucznych ogni, aby nie stresować naszych czworonożnych przyjaciół. Dobrą alternatywą będzie symboliczne zapalenie pięknie skrzących się zimnych ogni. W noc sylwestrową spoglądano również w niebo. Wierzono, że im więcej widać na nim gwiazd, tym kury będą znosić więcej jajek. Dziś rozgwieżdżone niebo możemy interpretować jako zapowiedź ogólnego dobrobytu.

wróżby
fot. Amelie Niklas / Unsplash

Co jeszcze robiono, aby zapewnić sobie bogactwo, szczęście i powodzenie we wszystkich sprawach? Jeszcze przed Sylwestrem spłacano wszystkie długi. Pozbywano się też z domu niepotrzebnych rzeczy. Aby pożegnać stare problemy, spisywano je 31 grudnia na czerwonej karteczce i spalano ją. Z kolei ubierając się na zabawę sylwestrową, wkładano do prawego buta banknot o jak największym nominale. Z kolei podczas imprezy… po prostu dobrze się bawiono i jedzono do syta! Sylwestrowe potrawy uważa się za symbol dobrobytu i szczęścia w nadchodzącym roku. O północy najstarszy członek rodziny otwierał okno, aby wpuścić do domu Nowy Rok wraz z dobrymi duchami. Po imprezie zaś nie zbierano od razu naczyń, aby nie pozbywać się dobrego losu. W tym samym celu wstrzymywano się ze sprzątaniem domu aż do 2 stycznia.

Przesądy noworoczne

Do dziś aktualne jest powiedzenie: „jaki Nowy Rok, taki cały rok”. Tego dnia warto więc wstać wcześnie rano. Wierzono bowiem, że im wcześniej obudzimy się 1 stycznia, tym szybciej do naszego domu zawita dobrobyt. Tego dnia gospodarze zażegnywali też wszelkie spory i wybaczali sobie wzajemne krzywdy, aby zła atmosfera nie rzutowała na resztę roku. Również z pogodą, jaka panowała 1 stycznia, wiązało się kilka przesądów. Silny wiatr zapowiadał obfite plony w sadach. Mawiano również, że: „gdy Nowy Rok mglisty, zboża jeść będą glisty”, a także: „gdy na Nowy Rok pluta, ze żniwami będzie pokuta”. W pierwszy dzień nowego roku spotykano się po mszy świętej na uroczystym obiedzie, podczas którego składano sobie serdeczne życzenia. Taki zwyczaj wynikał z przekonania, że szczere życzenia składane w ten magiczny dzień na pewno się spełnią. Tę ostatnią tradycję chyba warto podtrzymywać, nie sądzicie? Szczęśliwego Nowego Roku!

Słuchaj Radia Bezpieczna Podróż

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia