Akcyza na hybrydy typu plug-in: zapłacimy mniej

740

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Do końca 2021 r. akcyza na auta hybrydowe typu plug-in została obniżona i wynosi obecnie 50% dotychczasowej stawki. Czy to dużo?

Akcyza na auta typu plug-in: zmiany

Bonifikata akcyzy na samochody hybrydowe typu plug-in miała obowiązywać tylko do końca 2020 roku. Decyzją rządu przedłużono jednak obowiązywanie obniżonej akcyzy na tego typu auta do końca 2021 roku. Przypomnijmy, ze na podstawie art. 100 ust. 1 ustawy z 6 grudnia 2008 roku o podatku akcyzowym (Dz. U. z 2009 r. Nr 3, poz. 11, z późn. zm.) w przypadku samochodu osobowego przedmiotem opodatkowania akcyzą jest: import niezarejestrowanego pojazdu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, pierwsza sprzedaż niezarejestrowanego wcześniej pojazdu oraz nabycie wewnątrzwspólnotowe. W tym ostatnim przypadku oznacza to, że samochód przewożony jest z innego państwa Unii Europejskiej na teren Polski. Co to oznacza? Akcyzą objęte są samochody, które zostały zarejestrowane w Polsce po raz pierwszy i zasada ta dotyczy zarówno starych, jak i nowych aut.

Niższa akcyza na hybrydy typu plug-in

W ustawie o elektromobilności z 2018 roku czytamy o niższych stawkach akcyzy obowiązujących dla aut hybrydowych. Warto jednak zaznaczyć, że w przepisach ustalono oddzielne stawki dla hybryd bez możliwości ładowania baterii i tych typu plug-in, czyli z akumulatorami ładowanymi z sieci. Otóż stawka akcyzy jest obecnie niższa dla tego drugiego rodzaju samochodów. Decyzję rządu o tym rozróżnieniu można tłumaczyć tym, że zasilanie typu plug-in jest bardziej przyjazne dla środowiska. Czy zmiany dotyczące samochodów ładowanych na wtyczkę wpłyną na większe zainteresowanie tego typu pojazdami? Zmiana stawki akcyzy na auta typu plug-in jest tak niewielka, że trudno spodziewać się rewolucji w tej kwestii. Nawiasem mówiąc, ceny tylko niewielkiej liczby samochodów posiadających silniki spalinowe o pojemności większej niż 2 litry będą niższe o około 9,3%. Stawka akcyzy w ich przypadku wynosi 18,6% wartości auta.

akcyza
fot. Vlad B / Unsplash

Niższa akcyza na auta typu plug-in obowiązywała również w 2020 roku. Według pierwotnych założeń zasada ta miała obowiązywać do końca zeszłego roku. Rząd zdecydował się jednak przedłużyć preferencyjną wartość akcyzy na ten rodzaj hybryd. Auta hybrydowe typu plug-in, czyli ładowane za pomocą gniazdka, do końca 2021 roku objęte są niższą akcyzą. Jej stawkę obniżono o 50%. Dotychczasowa wysokość akcyzy dla pojazdów elektrycznych typu plug-in wyposażonych w silnik o pojemności mniejszej niż 2 litry wynosiła 3,1%. Obecnie akcyza spadnie więc do wartości 1,55%. O połowę tańsza będzie również akcyza na pojazdy typu plug-in z silnikiem o pojemności większej niż 2 litry. Dotychczasowa wysokość podatku akcyzowego wynosząca 18,6% spadnie zatem w ich przypadku do wartości 9,3%. Dodajmy, że zwykłe samochody hybrydowe są objęte obniżoną akcyzą bezterminowo.

Słuchaj Radia Bezpieczna Podróż

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia