Paszport Polityki dla Teatru 21

255

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Jedna z najważniejszych nagród w świecie kultury w naszym kraju we wtorek 26 stycznia, powędrowała do twórczyni Teatru 21. Paszport Polityki, bo to o nim mowa, w kategorii TEATR otrzymała Justyna Sobczyk, reżyserka, pedagożka i założycielka grupy teatralnej, w której aktorami są głównie osoby z zespołem Downa i autyzmem. Gratulujemy!

Paszport Polityki – artyści niepełnosprawni docenieni

W uzasadnieniu werdyktu odczytanego podczas 28. ceremonii wręczenia Paszportów Polityki mogliśmy usłyszeć, że kapituła tej prestiżowej nagrody doceniła Justynę Sobczyk „za  przedstawienia uczące wrażliwości na to, co nieoczywiste. I dawanie każdym z nich wspaniałego przykładu praktykowania różnorodności, włączania i współpracy – na poziomie ludzkim, społecznym, artystycznym i instytucjonalnym.” Laureatce przy obieraniu nagrody towarzyszyły jeden z aktorów Teatru 21 Daniel Krajewski. – To jest  historyczny moment. Dzisiaj po raz pierwszy artyści z niepełnosprawnościami otrzymują tak prestiżowe wyróżnienie. To ważny moment nie tylko dla nas, ale dla wszystkich osób z niepełnosprawnościami w Polsce! – powiedziała Justyna Sobczyk odbierając nagrodę we wtorkowy wieczór.  

Paszport Polityki –  obecni na scenie od 15 lat

Teatr 21 jest obecny na polskiej scenie teatralnej od 2005 roku. Bez wątpienia jego twórcy przecierali szlaki w tej materii innym niepełnosprawnym, marzącym o karierze czy to aktorskiej czy scenicznej. Teatr 21 ma na swoim koncie kilkanaście spektakli, które prezentował zarówno w Polsce, jak i poza jej granicami. W 2019 roku spektakl teatru „Rewolucja, której nie było” otrzymał nagrodę na Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym „Boska Komedia” w Krakowie. Przedstawienia przygotowywane i wystawiane przez Teatr 21 dotykają przede wszystkim spraw osób niepełnosprawnych. Na ich treść składają się takie kwestie, jak status społeczny i prawny osób niepełnosprawnych w Polsce oraz dyskryminacja i wykluczenie.  Do najbardziej znanych sztuk zespołu należą:

Warto dodać, że Paszporty Polityki przyznawane są od 1993 roku twórcom, którzy „nie ulegają modom i środowiskowym naciskom”. W kategorii TEATR ich laureatami byli między innymi: Krzysztof Warlikowski, Danuta Stenka czy Paweł Szkotak.

Foto: Teatr 21

Czytaj także: https://bezpiecznapodroz.org/2021/01/22/nick-vujicic-zycie-bez-ograniczen/

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia