Rola cioci w wychowaniu dziecka

265

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Kochają bezwarunkowo, zawsze służą dobrą radą, rozpieszczają. Rola cioci w wychowaniu dziecka jest często bardzo niedoceniana. Choć często staje się rodzinnym kumplem, to jej wsparcie bywa kluczowe w wychowaniu. Sprawdźcie sami!

Rola cioci – pomoc w każdej sytuacji

Ciocie doskonale pomagają w lekcjach szkolnych, bo  przecież i one kiedyś do niej chodziły. Doskonale zatem pamiętają, jak to jest, gdy początkowo jest trudne. Ciocia w wielu przypadkach pełni rolę pierwszego przyjaciela i psychologa. Nierzadko to właśnie jej zwierzamy się ze swoich problemów. Tym bardziej że w pewnym wieku często obawiamy się rozmawiać z rodzicami na różne tematy. A ciocia? Zawsze wysłucha, doradzi, a co najważniejsze – zachowa dyskrecję. W okresie dojrzewania często dochodzi do konfliktów z rodzicami. W takich sytuacjach ciocie stają się doskonałymi negocjatorami potrafiącymi łagodzić nawet poważne spory. Jeśli chodzi o młodsze dzieci idealnie sprawdzają się w roli opiekunek. Ciocie wymyślają doskonałe zabawy!

Rola cioci w wychowaniu dziecka

Rola cioci – wzbudza szacunek

Nie jest tak, że ciocie sprawdzają się wyłącznie w rozpieszczaniu. Potrafią obiektywnie spojrzeć na niewłaściwe zachowanie dziecka i zwrócić im uwagę. W przypadku rodziców zazwyczaj jest to ostrzejsza reprymenda. Ciocie zwykle robią to dużo łagodniej, dzięki czemu jeszcze lepiej potrafią naprowadzić dziecko na właściwe tory.  Zapewniają przy tym zdrowy margines do popełniania błędów. W tym względzie mają większy dystans od rodziców, którzy zwykle pragną pewnego rodzaju podporządkowania. Potajemnie pałaszowane słodycze czy dyskrecja w kwestii pierwszych imprez – ciocie są specjalistkami w temacie „rzeczy zabronionych”. W tym wypadku popełnianie małych występków pod jej kontrolą jest dużo bardziej bezpieczne.

Rola cioci – nauka bycia rodzicem

Powiedzieliśmy już, że ciocie są doskonałym oparciem dla swoich małych ulubieńców. Pamiętajmy jednak, że ciocie poprzez kontakt ze swoimi pociechami również same uczą się bycia rodzicem. Towarzysząc im od pierwszych chwil życia, zaczynają zdawać sobie sprawę, jak trudnym zadaniem jest wychowanie dziecka. Z kolei wspólne żarty, rozmowy, przygody tworzą najpiękniejsze wspomnienia. Tworzą zaufanie, które jest ważne dla obu stron. W dzisiejszych czasach rodzice często nie mają wystarczającej ilości czasu dla swoich dzieci. Ciocie zwykle chętnie znajdują dla nich chwilę, tym samym stając się zarówno łącznikiem w relacji z rodzicami, jak i ważnym uzupełnieniem ich życia.

Rola cioci – bezgraniczna miłość

Choć miłość rodzicielska nie ma żadnego porównania, to siła uczuć do dziecka siostry lub brata jest zwykle bardzo podobna. Ciocie często potrafią spojrzeć na dziecko z większym dystansem niż rodzice. Dzięki temu często widzą po prostu więcej. Rola cioci to też dodawanie odwagi w podejmowaniu ważnych wyzwań i realizacji marzeń. 

Foto: Canva.com

Zobacz także: https://bezpiecznapodroz.org/?p=104454&preview=true – Szczepionki dla niepełnosprawnych

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia