Herbata: rodzaje i właściwości zdrowotne

472

Od tysięcy lat uznawana na Dalekim Wschodzie jako klucz do zdrowia, szczęścia i mądrości, herbata wzbudza żywe zainteresowanie zachodnich naukowców. Wciąż odkrywają oni kolejne korzyści dla zdrowia, jakie niosą ze sobą różne rodzaje herbat.

Rodzaje herbat i ich właściwości

„Herbatą” potocznie nazywamy wiele naparów, np. miętowy, rumiankowy czy ten z suszu malinowego. Puryści podkreślają jednak, że o herbacie możemy mówić jedynie w przypadku naparów z liści pochodzących z rośliny o łacińskiej nazwie Camellia sinensis, czyli herbaty chińskiej. Pochodzi ona z Chin i Indii. Wyróżniamy pięć podstawowych rodzajów herbat: zieloną, czarną, białą, ulung i pu-erh. Wszystkie zawierają flawonoidy – substancje z grupy antyoksydantów. Najsilniejszy z nich nosi skróconą nazwie ECGC i wspomaga walkę z wolnymi rodnikami odpowiedzialnymi za rozwój nowotworów, chorób serca czy zatorów naczyń krwionośnych. Wielu miłośników ma herbata zielona. Powstaje poprzez wysuszenie i lekką fermentację liści. Zawiera wysoką koncentrację ECGC i oprócz zapobiegania wymienionym chorobom, wspomaga też spalanie tłuszczu, reguluje poziom cholesterolu, redukuje ryzyko zawału, a także takich schorzeń neurologicznych jak choroba Alzheimera czy Parkinsona.

HERBATA
fot. Alison Marras / Unsplash

Czarna herbata powstaje z kolei ze sfermentowanych liści krzewu herbacianego. Ten rodzaj herbaty zawiera największe stężenie kofeiny i jest bazą dla herbat aromatyzowanych, a także ekspresowych. Badania naukowe wykazały, że czarna herbata prawdopodobnie wspomaga ochronę płuc przed szkodliwym wpływem dymu papierosowego. Wyjątkowym rodzajem naparu jest natomiast biała herbata. Wytwarza się ją z młodych liści i pąków, które suszy się na słońcu i nie poddaje fermentacji. Jedno z badań wykazało, że biała herbata ma najsilniejsze właściwości przeciwnowotworowe ze wszystkich rodzajów herbat. Innym rodzajem herbaty jest suszona i podprażana herbata ulung (oolong). Zawiera stosunkowo mało kofeiny, jest za to bogata w przeciwutleniacze obniżające poziom „złego” cholesterolu. Podobne właściwości ma herbata pu-erh. Wytwarza się ją ze sfermentowanych i odpowiednio dojrzwanych liści. Jej najważniejsze właściwości to redukcja cholesterolu LDL, a także pomoc w kontrolowaniu wagi.

Zdrowie na wyciągnięcie ręki

Jak już wspomnieliśmy, herbata pomaga zapobiegać nowotworom, chorobom serca, a także cukrzycy. Wspomaga walkę z otyłością, obniża poziom cholesterolu i ma pozytywny wpływ na mózg. Herbata wykazuje też pewne właściwości antyseptyczne. Napar z liści herbaty jest świetną alternatywą dla kawy. Zawiera mniej kofeiny, za to znakomicie pobudza umysł. Naukowcy są zgodni co do pozytywnego wpływu zawartych w herbacie flawonoidów, które chronią serce i obniżają ryzyko zachorowania na raka. Wszystkie herbaty zawierają pewne ilości kofeiny i sporo teaniny – obydwie substancje pobudzają mózg. Dodajmy, że im większej obróbce są poddane liście herbaty, tym mniej zawierają polifenoli, w tym wspomnianych flawonoidów. Czarna herbata i ulung ze sfermentowanych i bardziej utlenionych liści mają zatem mniej polifenoli niż na przykład herbata zielona czy biała. Wciąż jednak ich właściwości antyoksydacyjne są na tyle potężne, że nie warto rezygnować z ich regularnego picia.

Słuchaj Radia Bezpieczna Podróż

Źródło: www.webmd.com