Herbata: rodzaje i właściwości zdrowotne

655

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Od tysięcy lat uznawana na Dalekim Wschodzie jako klucz do zdrowia, szczęścia i mądrości, herbata wzbudza żywe zainteresowanie zachodnich naukowców. Wciąż odkrywają oni kolejne korzyści dla zdrowia, jakie niosą ze sobą różne rodzaje herbat.

Rodzaje herbat i ich właściwości

„Herbatą” potocznie nazywamy wiele naparów, np. miętowy, rumiankowy czy ten z suszu malinowego. Puryści podkreślają jednak, że o herbacie możemy mówić jedynie w przypadku naparów z liści pochodzących z rośliny o łacińskiej nazwie Camellia sinensis, czyli herbaty chińskiej. Pochodzi ona z Chin i Indii. Wyróżniamy pięć podstawowych rodzajów herbat: zieloną, czarną, białą, ulung i pu-erh. Wszystkie zawierają flawonoidy – substancje z grupy antyoksydantów. Najsilniejszy z nich nosi skróconą nazwie ECGC i wspomaga walkę z wolnymi rodnikami odpowiedzialnymi za rozwój nowotworów, chorób serca czy zatorów naczyń krwionośnych. Wielu miłośników ma herbata zielona. Powstaje poprzez wysuszenie i lekką fermentację liści. Zawiera wysoką koncentrację ECGC i oprócz zapobiegania wymienionym chorobom, wspomaga też spalanie tłuszczu, reguluje poziom cholesterolu, redukuje ryzyko zawału, a także takich schorzeń neurologicznych jak choroba Alzheimera czy Parkinsona.

HERBATA
fot. Alison Marras / Unsplash

Czarna herbata powstaje z kolei ze sfermentowanych liści krzewu herbacianego. Ten rodzaj herbaty zawiera największe stężenie kofeiny i jest bazą dla herbat aromatyzowanych, a także ekspresowych. Badania naukowe wykazały, że czarna herbata prawdopodobnie wspomaga ochronę płuc przed szkodliwym wpływem dymu papierosowego. Wyjątkowym rodzajem naparu jest natomiast biała herbata. Wytwarza się ją z młodych liści i pąków, które suszy się na słońcu i nie poddaje fermentacji. Jedno z badań wykazało, że biała herbata ma najsilniejsze właściwości przeciwnowotworowe ze wszystkich rodzajów herbat. Innym rodzajem herbaty jest suszona i podprażana herbata ulung (oolong). Zawiera stosunkowo mało kofeiny, jest za to bogata w przeciwutleniacze obniżające poziom „złego” cholesterolu. Podobne właściwości ma herbata pu-erh. Wytwarza się ją ze sfermentowanych i odpowiednio dojrzwanych liści. Jej najważniejsze właściwości to redukcja cholesterolu LDL, a także pomoc w kontrolowaniu wagi.

Zdrowie na wyciągnięcie ręki

Jak już wspomnieliśmy, herbata pomaga zapobiegać nowotworom, chorobom serca, a także cukrzycy. Wspomaga walkę z otyłością, obniża poziom cholesterolu i ma pozytywny wpływ na mózg. Herbata wykazuje też pewne właściwości antyseptyczne. Napar z liści herbaty jest świetną alternatywą dla kawy. Zawiera mniej kofeiny, za to znakomicie pobudza umysł. Naukowcy są zgodni co do pozytywnego wpływu zawartych w herbacie flawonoidów, które chronią serce i obniżają ryzyko zachorowania na raka. Wszystkie herbaty zawierają pewne ilości kofeiny i sporo teaniny – obydwie substancje pobudzają mózg. Dodajmy, że im większej obróbce są poddane liście herbaty, tym mniej zawierają polifenoli, w tym wspomnianych flawonoidów. Czarna herbata i ulung ze sfermentowanych i bardziej utlenionych liści mają zatem mniej polifenoli niż na przykład herbata zielona czy biała. Wciąż jednak ich właściwości antyoksydacyjne są na tyle potężne, że nie warto rezygnować z ich regularnego picia.

Słuchaj Radia Bezpieczna Podróż

Źródło: www.webmd.com

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia