Autyzm: choroba, której nie widać. Autystyczni artyści

698

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Wielu celebrytów zmaga się ze zdiagnozowanym autyzmem. Udowadniają, że niezależnie od tego, jak bardzo doskwiera im to zaburzenie, mogą z powodzeniem realizować się w życiu i osiągać sukcesy. Czy zgadlibyście, że wymienione w artykule znane osobistości mają autyzm?

Artyści z autyzmem

Zacznijmy od aktorów. Jak donosi gazeta Mercury News, u Anthony’ego Hopkinsa w dość późnym wieku stwierdzono zespół Aspergera, który znajduje się w spektrum autyzmu. W wywiadzie dla tabloidu Daily Mail opowiedział o swoich problemach z uzależnieniem i wspomnianym zaburzeniem. Aktor wyznał, że czuje się niezwykle samotny. „Nie chodzę na przyjęcia, nie mam wielu znajomych… Ale lubię ludzi. Lubię wnikać w ich umysły”. Zapytany, czy Asperger pomógł mu w pracy aktora, odpowiedział: „Z pewnością postrzegam ludzi inaczej. Lubię zdekonstruować, rozłożyć graną przeze mnie postać na części pierwsze. Dociec, jakie są jej słabe punkty. Moje spostrzeżenia na pewno różnią się od innych. Często daje mi się wolną rękę, być może dlatego, że postrzega się mnie jako osobę dobrze się kontrolującą. I być może dobrze się kontroluję, bo tak naprawdę zawsze musiałem. Nie mam nic przeciwko temu, jestem aktorem i to jest część mojej pracy”.

autyzm
Anthony Hopkins i Carl Sagan / fot. Wikimedia Commons

Dwojgiem znanych aktorów ze zdiagnozowanym autyzmem są również Dan Aykroyd i Daryl Hannah. Być może jeszcze bardziej zaskakujący dla niektórych będzie fakt, że Satoshi Tajiri, twórca Pokémonów, również ma autyzm. Jak sam twierdzi, to właśnie zaburzeniu zawdzięcza swój sukces. Przez całą młodość obsesyjnie zbierał owady, a także gry wideo. Serwis The Art of Autism donosi, że: „Te ostatnie pochłaniały czas i uwagę młodego Tajiri w tak dużym stopniu, że nie chodził na lekcje i nie skończył liceum. Jego rodzice byli bardzo zaniepokojeni. Nie rozumieli jego obsesji związanej z grami i byli przekonani, że syn zaprzepaszcza właśnie swoje życie”. Pomimo niepokojów ze strony rodziców, Tajiri połączył obydwie swoje pasje i stworzył grę wideo, która zawojowała świat. Projektant gier wyznał, że „pragnął gier, które dałyby dzieciom tyle samo radości, co jemu dało zbieranie owadów”.

Autyzm u wybitnych osobistości

Australijskia organizacja Autistic Community Network (ACN) stwierdziła niedawno, że Lionel Messi znajduje się w spektrum autyzmu, choć gwiazda futbolu nigdy nie poddała się specjalistycznej diagnostyce pod tym kątem. Krążą plotki, że piłkarz zmagał się z autyzmem na wczesnym etapie swojego życia. Według WessexScene.com „istnieją pewne niepotwierdzone doniesienia, że u Messiego zdiagnozowano zespół Aspergera, gdy ten miał 9 lat”. Jako dziecko Messi był bardzo skryty i w swojej rodzinnej wsi nazywano go „el pequeño mudito”małym milczkiem”. Według ekspertów ogromna uwaga, jaką piłkarz przykłada do sportu, pozwala przypuszczać, że ma Aspergera lub znajduje się w spektrum autyzmu. Wśród autystów znajduje się wiele wybitnych jednostek. Znana naukowczyni, mówczyni i zdiagnozowana autystka Temple Grandin powiedziała dla Mercury News: „Połowa Doliny Krzemowej ma umiarkowany autyzm. Zdiagnozowanoby go też u Einsteina; Steve Jobs prawdopodobnie znajdował się w spektrum”. Z kolei z pewnością wiadomo, że autyzm ma znany astronom Carl Sagan.

Słuchaj Radia Bezpieczna Podróż

Źródło: blog.ongig.com

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia