Tylko kilka wynalazków miało równie ogromny wpływ na postęp na całym świecie, jak wynalezienie automobilu. Do końca XIX wieku pionierami w produkcji tych pojazdów byli Gottlieb Daimler i Carl Benz.
Daimler: pierwszy automobil
Zanim firmy obydwu wynalazców połączyły się w 1926 roku w jedną spółkę o nazwie Daimler-Benz AG, obaj pracowali jednocześnie nad udoskonalaniem swoich pionierskich automobili. Daimler działał w Stuttgarcie, a Benz – w Mannheim. Co ciekawe, obydwaj panowie nigdy się nie spotkali. Rok 1886 był dla nich przełomowy: to właśnie wtedy zaprezentowali swoje prototypowe pojazdy. Faktem jest jednak, że od opatentowania do komercyjnego użycia automobili musiało minąć dobre kilka lat. Warto dodać, że to Gottlieb Daimler jako pierwszy osiągnął komercyjny sukces i to właśnie jego dokonaniom poświęcony jest ten artykuł. Gottlieb Daimler wraz ze swoim współpracownikiem, konstruktorem Wilhelmem Maybachem, podjął pierwsze kroki do zbudowania automobilu poprzez dopasowanie silników zapędzanych gazem lub parafiną do pojazdu dwukołowego. Jeden z pierwszych motocykli na świecie wykonał zakończoną sukcesem jazdę testową w listopadzie 1885 roku.
Daimler: zmagania dwóch pionierów
W 1886 r. Daimler zaprezentował powóz motorowy, który uważa się za pierwszy czterokołowy automobil. Pojazd składał się w zasadzie z lekkiego powozu oraz dołączonego do niego silnika. Konstruktor zauważył, że jego silniki mają większy potencjał i że można je wykorzystać również w innych maszynach. Jeszcze w tym samym roku zaproponował więc zaimplementowanie ich w statkach, pociągach i samolotach. W odróżnieniu od Carla Benza, który miał tylko jednego agenta reprezentującego go we Francji, Gottlieb Daimler zrobił użytek ze swoich szerokich zagranicznych kontaktów. Uzyskał szereg licencji w różnych krajach, z których najważniejszymi były Francja i Wielka Brytania. Historia jego sukcesu ma swoje źródła jeszcze w 1876 r., podczas światowej wystawy w Filadelfii. Wilhelm Maybach poznał wtedy biznesmena Williama Steinwaya, zaś pod koniec lat 80. XIX wieku przedstawił mu nikogo innego, jak Gottlieba Daimlera.
Brzemienne w skutki spotkanie konstruktora i inwestora zapewniło temu ostatniemu wyłączność reprezentowania całej gamy wynalazków Daimlera w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie. Niezależnie od odmiennej sytuacji finansowej, zarówno Daimler, jak i Benz nieustannie ulepszali swoje wynalazki. Pracujący w firmie Daimlera Wilhelm Maybach udoskonalił gaźnik z dyszą rozpylającą. Był to kamień milowy w konstrukcji silników i rozwoju motoryzacji, a zasada jego działania stosowana jest do dziś. Pierwsze długodystansowe przejazdy we Francji i w Wielkiej Brytanii udowodniły przewagę silników benzynowych nad parowymi. Wyjątkowe możliwości silników Daimlera wyznaczyły technologiczny przełom w motoryzacji. Firma Daimlera położyła fundamenty dla wielu kolejnych sukcesów, również w dziedzinie wyścigów samochodowych. Przykładem niech będzie Mercedes 35 HP, który osiągnął sensacyjny sukces podczas wyścigów w Nicei w 1901 r. Niebawem uproszczone wersje samochodów wyścigowych konstruowane na potrzeby zwykłych użytkowników stały się podstawą produkcji firmy Daimlera.
Słuchaj Radia Bezpieczna Podróż
Źródło: www.daimler.com