Joga – fakty i mity

285

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Joga

Joga w ostatnich latach zyskuje coraz większą popularność. Jednak wraz z badaniami naukowymi na jej temat równocześnie powstało szereg mitów, które nie mają żadnego odzwierciedlenia w rzeczywistości. Do kogo skierowana jest joga? Czy ćwiczenia związane  z nią są bezpieczne dla naszego zdrowia?

Joga – styl życia

Praktyka jogi nie ogranicza się jedynie do ćwiczeń fizycznych. Jest to proces, który ma na celu wypracowanie pełnej zgodności naszego ciała z umysłem. Dlatego właśnie joga nie zaczyna się w momencie wykonania pierwszej figury, ale w chwili postawienia bosej stopy na macie. Już głęboki oddech powoduje, że nasze ciało zaczyna oczyszczać się ze szkodliwych toksyn. To od Ciebie zależy, czy joga będzie dla Ciebie stylem życia, czy uzupełniającą alternatywą relaksacyjną. Jeśli chodzi o zaawansowane ćwiczenia, to ich prawidłowe wykonanie wymaga czasu i determinacji. Jedną z najważniejszych zalet jogi jest fakt, że to Ty decydujesz o formie, w jakiej ją praktykujesz. Znawcy jogi zgodnie twierdzą, że to nie my mamy dostosować się do jogi, tylko ona do nas.

Joga – dobrze wpływa na ciało i umysł

Wspomniane wyżej oczyszczanie organizmu z toksyn wpływa korzystnie nie tylko na psychikę. Pod wpływem jogi w organizmie podnosi się poziom antyoksydantów, które opóźniają procesy starzenia. Praktykując jogę, w coraz bardziej zaawansowanym wymiarze zaczynasz uruchamiać coraz większą ilość mięśni. Dzięki temu ciało staje się bardziej elastyczne i odporne na urazy. Mięśnie i kości zaczynają się wzmacniać. Joga silnie wpływa na funkcjonowanie mózgu, dlatego ma wpływ m.in. na zmniejszenie nadwrażliwości na ból. Ćwicząc, kształtujesz prawidłową postawę. Co więcej, joga pomaga korygować niektóre wrodzone i nabyte wady kręgosłupa. Praktyka jogi to nie tylko ćwiczenia fizyczne, ale również prawidłowy oddech. Tym samym doskonale regulujesz ciśnienie krwi i pracę serca, a także redukujesz stres.

Joga

Joga – najbardziej powszechne mity

Jak mam stanąć na głowie, jeśli moje ciało nie jest odpowiednio gibkie i elastyczne? To jedno z pierwszych pytań, które najczęściej słyszą instruktorzy jogi. Tymczasem pozycja ciała w żaden sposób nie jest wymuszana ani na pierwszych ćwiczeniach, ani na wielu kolejnych. O wszystkim decydujesz Ty i Twój stan ducha. Błędem jest także podejście do jogi jako typowej aktywności fizycznej, np. w celu osiągnięcia odpowiedniej wagi ciała. Powtórzmy, że wszystko sprowadza się do podejścia do jogi nie jak do elementu, lecz do całościowego stylu życia. Z drugiej strony joga pochodzi z hinduizmu, dlatego jej praktykanci często utożsamiani są właśnie z tą religią. Nic bardziej mylnego – ćwicząc ją, można wyznawać każdą inną religię.

Joga – przeznaczona dla wszystkich

Kolejnym mitem dotyczącym jogi jest to, że przeznaczona jest wyłącznie dla kobiet. Tymczasem warto pamiętać, że jej prekursorami są mężczyźni. W ostatnim czasie powstało również wiele poradników na temat jogi. Jednak jeśli chcesz naprawdę zagłębić się w tajniki jej praktykowania, to sam poradnik nie wystarczy. Istotna jest tu m.in. energia, jaka tworzy się między Twoim ciałem a umysłem. Ponadto nie zaleca się również praktykowanie jogi przy muzyce, gdyż dodatkowe dźwięki zaburzają koncentrację, np. na oddechu. Pamiętaj także, że ćwicząc jogę, w żadnym stopniu nie musisz zmieniać swojego światopoglądu. 

Foto: Canva.com

Zobacz także:https://bezpiecznapodroz.org/2021/02/04/down-the-road-niepelnosprawnosc-w-telewizji-rozrywkowej/ 

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia