Pieczywo towarzyszy nam od tysięcy lat. Jemy je ze względu na jego wygodną formę, wartości odżywcze i oczywiście smak. Niektóre jego rodzaje są zdrowsze i bardziej pożywne od innych. Które? Wyjaśniamy!
Pieczywo: czy lepiej z niego zrezygnować?
Zacznijmy od węglowodanów. To podstawowe „paliwo” naszego organizmu. Najzdrowsze i najlepiej przyswajalne węglowodany kryją się w owocach, warzywach, strączkach i minimalnie przetworzonych ziarnach. Produkty te dostarczają również witamin, minerałów, błonnika i antyoksydantów. Na sklepowych półkach znajdziemy też białe pieczywo zawierające wysokoprzetworzone węglowodany proste. Produkty te są lekkostrawne, ale ich wartość odżywcza jest niska. Po ich zjedzeniu gwałtownie rośnie poziom cukru we krwi, co przy regularnym spożywaniu białego pieczywa może doprowadzić do cukrzycy typu 2. Wysokoprzetworzone pieczywo nie zawiera też błonnika. W rezultacie po zjedzeniu go nie czujemy sytości. Zamiast tego, mamy ochotę na jeszcze jedną porcję, zwłaszcza wtedy, kiedy spadnie nam poziom cukru we krwi. Przetworzona żywność często jest uboga w składniki odżywcze. Producenci wzbogacają więc mąkę w witaminy i minerały. Pomijają jednak błonnik, który jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania układu trawiennego i krwionośnego.
Aby wyprodukować białe pieczywo lub mąkę, ziarna zbóż pozbawia się otrębów i zalążków, zostawiając tylko bielmo, które jest bogate przede wszystkim w łatwo przyswajalne węglowodany. Pieczywo wyprodukowane z wysokoprzetworzonej mąki ma gładszą i lżejszą strukturę. Zwykle jest też trwalsze. Opisana wyżej obróbka ziaren pozbawia jednak mąkę błonnika, witamin i minerałów. Jak wspomnieliśmy, producenci wzbogacają mąkę kwasem foliowym czy innymi witaminami z grupy B. Jednak ludzki organizm przyswaja składniki odżywcze naturalnie występujące w przyrodzie znacznie lepiej, niż te syntetyczne. Sztucznie wyprodukowane witaminy nie przynoszą nam więc tylu korzyści, co witaminy naturalnego pochodzenia ze względu na to, że są gorzej przyswajalne. Częste spożywanie wysokoprzetworzonego pieczywa wiąże się ze zbyt dużą podażą prostych węglowodanów do naszego organizmu. Może to prowadzić nie tylko do cukrzycy, ale również szeregu innych chorób cywilizacyjnych, z otyłością i chorobami serca na czele.
Pieczywo: najzdrowsze rodzaje
W odróżnieniu od pieczywa wysokoprzetworzonego pieczywo pełnoziarniste niesie ze sobą wiele korzyści dla naszego zdrowia. Nie tylko znakomicie odżywia ciało, ale też chroni przed otyłością i innymi dolegliwościami. Pełne ziarna są bogatym źródłem witamin z grupy B, magnezu i błonnika. Jeżeli ziarno poddano obróbce (np. zgniataniu, pęknięciu, tłoczeniu czy gotowaniu), produkt wciąż powinien dostarczyć tę samą ilość składników odżywczych, jaką zawierały pierwotnie całe ziarna. Jak odróżnić produkty z pełnego ziarna od innych? Szukajmy na opakowaniu przymiotnika „pełnoziarnisty” lub określenia „pełne ziarno” na liście składników. Na opakowaniach znajdziemy wiele mylących określeń jak: „wieloziarnisty”, „chleb żytni”, „mąka ekologiczna”, „otręby”, „kiełki”, „niebielona mąka”, „100% pszenicy”. Żadne z nich nie gwarantuje, że mamy do czynienia z produktem wytworzonym z mąki z pełnego przemiału, czyli pełnoziarnistej. Aby mieć stuprocentową pewność, uważnie czytajmy składy produktów.
Słuchaj Radia Bezpieczna Podróż
Źródło: www.medicalnewstoday.com