Sargy Mann – najwybitniejszy niewidomy malarz naszych czasów?

410

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Sargy Mann
fot. Instagram @sargymannarchive

Znawcy sztuki porównują jego prace do dzieł najwybitniejszych impresjonistów. Kim był nieżyjący już, brytyjski niewidomy malarz Sargy Mann?

Sargy Mann: życie i twórczość

Sargy Mann to pseudonim artystyczny Martina Olivera Hensona Manna, którt przyszedł na świat 29 maja 1937 roku w miejscowości Hythe w hrabstwie Kent. Od dziecka wykazywał wiele talentów. Uczęszczając do Dartington Hall School, rozwinął zainteresowanie matematyką i sportem. Jako szesnastolatek poszedł na staż do fabryki motorów Morris. Wtedy z kolei dał upust swojej innej pasji, jaką była muzyka i stworzył ze znajomymi zespół jazzowy. W 1958 roku dostał się na politechnikę Hammersmith w Londynie. Jednocześnie przyjęto go również do Camberwell College of Arts. Mann zaczął tracić wzrok w roku 1973, już w dorosłym wieku. W późniejszych latach Mann wykładał na swojej macierzystej uczelni artystycznej, a także w Camden Arts Centre, aż do roku 1988. Jego wykłady dotyczyły transformacyjnej siły światła i koloru.

sargy mann
fot. Instagram @sargymannarchive

W 1963 roku odbyła się pierwsza wystawa obrazów Manna. Pierwszymi kolekcjonerami jego prac był szereg prominentnych przedstawicieli brytyjskiej socjety. Jego sąsiadem był aktor Daniel Day-Lewis, który stał się wielkim fanem dzieł Manna. W jego posiadanie weszło wiele prac malarza. Day-Lewis powiedział o sztuce Sargy Manna: „Jest w niej całkowita wolność twórcza, możliwa do osiągnięcia tylko przez tych artystów, którzy zdołali opanować do perfekcji strukturę, światło i kolor”. Spektrum tematów Sargy Manna jest bardzo szerokie. Malował krajobrazy, stworzył też malarstwo figuratywne. Wszystkie jego prace charakteryzują się zastosowaniem żywych barw, a także skupieniem na świetle. Jak sam podsumował swoją twórczość: „Przez całe moje malarskie życie starałem się połączyć jak najpełniejsze doświadczenie przestrzeni ze specyficznym światłem i kolorem. Nie jestem malarzem idei, jestem malarzem bezpośredniego doświadczenia wizualnego”. Artysta zmarł w 2015 roku w Suffolk.

Sargy Mann
sargy mann
fot. Instagram @sargymannarchive

Sargy Mann – legenda za życia

Światło znajdowało się w centrum malarskich zainteresowań i poszukiwań w pracach Manna. Właśnie za sprawą specyficznej gry światła, widzimy jedynie sugestie form i całych miejsc, zamiast ich dokładnego, dosłownego oddania ich na płótnie. Pomimo że w pracach Sargy Manna widać wyraźny wpływ Cezanne’a i Bonnarda, jego obrazy noszą wyraźne znamiona oryginalności i osobności. Artystę od zawsze fascynowała percepcja światła i koloru: zarówno z artystycznego, jak i naukowego punktu widzenia. Pomimo pogarszającego się wzroku, nie przestał malować. Tym bardziej że jego sztuka zaczęła przykuwać uwagę coraz szerszego grona osób. Był bohaterem szeregu filmów dokumentalnych, udzielił również wielu wywiadów. Jego dzieła są również częścią interaktywnego projektu produkcji BBC o nazwie „The Story of Now”. W sekcji poświęconej sztuce można obejrzeć interaktywny film opowiadający o jego artystycznej ścieżce. Dziś Sargy Manna bezsprzecznie uważa się za jednego z najbardziej niezwykłych artystów swojego pokolenia.

Słuchaj Radia Bezpieczna Podróż

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia