Na zdrowie – Dynia

273

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Dynia zwyczajna, zwana też pospolitą to jedno z tych warzyw, które od zawsze niemal większości z nas kojarzy się z jesienią i z Halloween. O ile jednak na amerykańskie święto duchów hodowany jest specjalny gatunek dyni niejadalnej, o tyle w nowym odcinku programu „Na zdrowie” jego autorzy zajęli się dynią, a właściwie dyniami jak najbardziej jadalnymi. Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że dynia ma naukowo potwierdzony statut warzywa o właściwościach leczniczych. Zawiera w sobie cenne dla ludzkiego organizmu karotenoidy i aminokwasy, a także witaminę C, cynk, potas, kwas foliowy i błonnik. To właśnie dzięki tym substancjom i minerałom zmniejsza ryzyko zachorowania na raka żołądka, piersi, jelita grubego oraz płuc. Dlaczego warto jeszcze jeść dynię? Zapraszamy do wysłuchania audycji Pawła Kubalskiego i Ryszarda Cichego.   

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia