Na zdrowie – Pigwowiec

271

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Jesień i epidemia koronawirusa sprawia, że wszyscy bardziej niż zazwyczaj interesujemy się wzmocnieniem naszej odporności. Tematem tym zajęli się także prowadzący program „Na zdrowie”. Tym razem ich uwaga skupiła się na powszechnie występującej w naszym kraju roślinie, której owoce zawierają większe stężenie naturalnej witaminy C niż cytrusy. Mowa tu oczywiście o pigwowcu. Ten pochodzący z Japonii krzew nie wymaga jakichś specjalnych warunków hodowlanych – potrafi wyrosnąć nawet na mocno piaszczystej glebie. W naszym kraju owoce pigwowca, małe i twarde, wykorzystuje się głównie do robienia leczniczych nalewek. I właśnie w trakcie tego odcinka audycji Paweł Kubalski i Ryszard Cichy między innymi zdradzili słuchaczom Radia Bezpieczna Podróż, jak prawidłowo należy przygotować owoce pigwowca do wspomnianych nalewek. Jesteście ciekawi? Zapraszamy do wysłuchania programu.   

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia