Na zdrowie – Ryby

282

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Tym razem Paweł Kubalski i Ryszard Cichy poruszają tematykę ryb, a dokładnie prozdrowotnych właściwości ich mięsa. Polacy niestety zajmują jedno z ostatnich miejsc w Europie i na świecie w rankingach ilości spożywania ryb. W naszym kraju przeciętny Kowalski zjada rocznie około 13 kg ryb, gdy tymczasem statystyczny Japończyk 70 kg, a mieszkańcy krajów Europy Zachodniej około 40 kg. Dlaczego ryby są tak zdrowe? Bo oczywiście zawierają kwas omega-3, substancję której ludzki organizm nie wytwarza, a potrzebuje jej co najmniej 2g dziennie, by prawidłowo funkcjonował jego układ krążenia czy układ immunologiczny. Ten kwas tłuszczowy człowiek może jedynie pozyskiwać z pożywienia, a jego właśnie cennym źródłem są ryby. Ale, jak zauważają prowadzący ryba rybie nie równa i trzeba wiedzieć, które ryby spożywać. Morskie czy słodkowodne? A jeśli morskie mają zdecydowanie lepszy dla nas balans omega-3 to które jeść? Łosoś? Halibut? A może jeszcze inne? Odpowiedź na to pytanie usłyszycie w audycji „Na zdrowie”. Zapraszamy do wysłuchania.   

Sprawdź także, czy karp jest zdrowy.

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia