Przesilenie zimowe – jak sobie z nim radzić?

46
Przesilenie zimowe

Zima w ostatnim czasie ostro daje się nam we znaki. Warunki atmosferyczne nie tylko wpływają na sytuację na drogach, ale i nasze samopoczucie. Przesilenie zimowe powoduje szereg objawów utrudniających codzienne funkcjonowanie. Kiedy jednak jego symptomy powinny zacząć nas niepokoić?

Przesilenie zimowe – występuje każdego roku

W Polsce każdego roku przesilenie zimowe przypada w okolicach 20 grudnia. Jest to zjawisko, podczas którego słońce przemieszcza się po zwrotniku Koziorożca. Wówczas mamy do czynienia z najkrótszym dniem w roku. Nasze ciało może jednak wydawać niepokojące sygnały nie tylko tego dnia, ale i przez cały sezon zimowy. Należy pamiętać, że ze względu na ograniczone ilości światła słonecznego, zimą mamy niedobór witaminy D i A, a także wielonienasyconych kwasów tłuszczowych. Nasz organizm staje się też podatny na infekcje i wirusy. Zimą osłabia się także kondycja naszej skóry.

Przesilenie zimowe – depresyjny nastrój

Problemy z zaśnięciem, lub przeciwnie – nadmierna ospałość – to kolejne objawy przesilenia zimowego. W konsekwencji w ciągu dnia może nam dokuczać ból głowy i dekoncentracja. Zimą człowiek staje się mniej odporny na działanie czynników zewnętrznych. Dlatego o tej porze roku może towarzyszyć nam uczucie smutku i przygnębienia. Z kolei spadek kondycji fizycznej powoduje, że przestajemy czerpać radość z wielu dotychczasowych aktywności. Codzienne obowiązki stają się dla nas dużo cięższym wyzwaniem. Zimą spada poziom serotoniny i melatoniny, co obniża libido, a nawet miewa wpływ na płodność. 

Przesilenie zimowe

Przesilenie zimowe – jak zapobiegać?

Na negatywne skutki przesilenia zimowego szczególnie narażeni są m.in. meteopaci czy osoby z zaniżoną odpornością. Krótkie dni nie sprzyjają także osobom z zaburzeniami depresyjnymi. Dlatego, by dobrze czuć się w swoim ciele w tym czasie, warto zadbać o aktywność fizyczną. Można ustalić plan ćwiczeń na każdy dzień. Pamiętajmy, że już półgodzinny spacer na świeżym powietrzu jest formą zdrowego ruchu. Niezbędne jest oczywiście uzupełnianie brakujących witamin. Zalecana jest zdrowa dieta, która dostarczy niezbędnych składników odżywczych. W czasie zimowej chandry chętnie sięgamy po niezdrowe przekąski. Pamiętajmy jednak, że cukier wywołuje jedynie chwilowe pobudzenie energetyczne, dlatego należy zachować w tym wypadku zdrowy umiar. Zaleca się także ograniczenie kawy i napojów energetycznych. Zimą niezbędne jest również regularne nawadnianie organizmu.

Przesilenie zimowe – zadbaj o siebie

Jak wspomnieliśmy wyżej, zimowa aura sprzyja pojawieniu się depresji sezonowej. Warto więc w ciągu dnia znaleźć czas na coś, co sprawia nam przyjemność. Sięgnijmy po ulubioną książkę, obejrzyjmy ulubiony film albo zadzwońmy do bliskiej osoby. Jeśli kiepskie samopoczucie dokucza nam zbyt mocno, warto zwrócić na to szczególną uwagę. Nie bójmy się poszukać pomocy u specjalisty, np. psychologa.

Foto: Canva.com

Zobacz także: https://bezpiecznapodroz.org/2021/02/15/anoreksja-piekno-za-wszelka-cene/