Otyłość u dzieci

326

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Otyłość u dzieci

Zarówno w Polsce, jak i na świecie, liczba otyłych dzieci rośnie z roku na rok. Niestety rodzice wciąż nie zdają sobie sprawy z konsekwencji problemu nadwagi w tak młodym wieku. Dlaczego otyłość u dzieci to nie tylko kwestia wyglądu? Jak przekonać dziecko do zmiany codziennych nawyków?

Otyłość u dzieci – skąd się bierze?

Śmiało można stwierdzić, że otyłość u najmłodszych staje się powoli problemem cywilizacyjnym. Istnieje kilka przyczyn tego problemu. Za główną uważa się przede wszystkim nieświadomość rodziców i opiekunów względem konsekwencji otyłości. Często panuje przekonanie, że dziecko powinno jeść to, na co ma ochotę, niezależnie od ilości, bo jego organizm stale się rozwija. Tymczasem to właśnie w okresie rozwoju szczególnie należy zadbać o to, by dieta dziecka była odpowiednio zbilansowana. Otyłość u dzieci może być uwarunkowana genetycznie. Aktualny styl życia dzieci zdecydowanie zwiększa ryzyko nadwagi. Zdrowa dieta w wielu przypadkach zastępowana jest przetworzonym jedzeniem z restauracji typu fast-food. Dziś dzieci spędzają większość czasu przed urządzeniami elektronicznymi. Tym samym coraz bardziej brakuje im aktywności fizycznej. Co więcej, znaczna część rodziców z nieuzasadnionych przyczyn zwalnia swoje pociechy z lekcji WF-u.

Otyłość u dzieci

Otyłość u dzieci – poważne konsekwencje

Problem nadwagi w tak młodym wieku może mieć poważne konsekwencje w przyszłości. Szczególnie narażony jest układ sercowo-naczyniowy oraz układ oddechowy. W związku z tym powstaje ryzyko pojawienia się m.in. nadciśnienia, astmy czy bezdechu sennego. Otyłość u dzieci często jest początkiem występowania cukrzycy typu 2. Konsekwencją nadwagi może być również choroba refluksowa przełyku, kamica żółciowa lub nieprawidłowa tolerancja glukozy. Również kości i mięśnie gorzej się rozwijają. W efekcie dziecko dużo szybciej się męczy, nawet po niewielkim wysiłku fizycznym. Dzieci z nadwagą są bardzo często nękane przez grupę rówieśników. W tym wypadku istnieje duże ryzyko zachorowania na depresję lub zaburzenia lękowe. Nieleczona nadwaga w tak młodym wieku zwiększa również ryzyko występowania nowotworów.

Otyłość u dzieci – jak rozpoznać i leczyć?

Otyłość to stan, w którym nadmiar tkanki tłuszczowej stwarza ryzyko pojawianie się wielu chorób. Jednak kiedy można stwierdzić, że dziecko ma nadwagę? Tak naprawdę rozpoznanie otyłości powinno opierać się na pomiarze udziału procentowego tkanki tłuszczowej w całej masie ciała. Dostęp do takich metod jest jednak ograniczony, dlatego wykorzystuje się w tym celu wskaźnik BMI. Leczenie otyłości u dzieci powinno być kompleksowe. Po pierwsze, należy wprowadzić odpowiednio zbilansowaną dietę. Warto podkreślić, że często bardzo trudno jest dziecku zmienić przyjęte nawyki żywieniowe. W tym wypadku niezbędne może okazać się wsparcie psychologa. Kolejna kwestia to zachęcanie dziecka do aktywności fizycznej. Wspólne spacery, wycieczki rowerowe mogą być nie tylko formą zdrowego ruchu, ale i wspólnie spędzonego czasu. Rodzice powinni przy tym pamiętać, że każde dziecko bierze przykład z góry. Jeśli będzie obserwować zdrowe odżywianie u swoich rodziców, to istnieje duże prawdopodobieństwo, że samo będzie chciało podzielać dobre wzorce.  

Foto: Canva.com

Zobacz także: https://bezpiecznapodroz.org/2021/02/18/dopalacze-problem-wspolczesnej-mlodziezy/

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia