Główne grzechy rowerzystów

256

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

grzechy rowerzystów
fot. Max Adulyanukosol / Unsplash

Kiepska pogoda wcale nie oznacza, że rowerzyści schowali swoje jednoślady do piwnic. Zimą również są aktywni, i to właśnie do nich kierujemy ten artykuł. Oto najczęściej popełniane grzechy rowerzystów.

Czego się wystrzegać?

Zasady, o jakich powinni pamiętać rowerzyści, wymieniliśmy szerzej w jednym z wcześniejszych artykułów. Dziś chcemy przypomnieć o kilku błędach, których pod żadnym pozorem nie wolno popełniać osobom jadącym jednośladem. Po pierwsze, nie korzystajmy z telefonu, jeżeli wymaga to trzymania słuchawki w ręce. Zamiast tego, warto zainwestować w zestaw słuchawkowy, ale tylko taki, dzięki któremu będziemy dokładnie słyszeć dźwięki otoczenia. Po drugie, nie wsiadajmy na rower w stanie nietrzeźwym lub pod pływem alkoholu. Grozi nam za to 500 zł mandatu. Po trzecie, podczas jazdy na rowerze nie wolno łapać się innych pojazdów. Po czwarte, nawet jeżeli jesteśmy bardzo zręcznymi i doświadczonymi rowerzystami, powinniśmy trzymać się kierownicy obydwiema rękami lub trzymać nogi na pedałach. Pamiętajmy, że musimy kierować przynajmniej jedną ręką. Po szóste, jadąc z dzieckiem, nie możemy prowadzić roweru bez specjalnego fotelika dziecięcego.

Grzechy rowerzystów – najczęstsze błędy

Nad najczęściej błędami popełnianymi przez rowerzystów warto pochylić się zwłaszcza o tej porze roku. Niemal każdego dnia towarzyszą nam opady śniegu i śniegu z deszczem, które powodują fatalne warunki na drogach i ograniczają widoczność. Słońce wciąż zachodzi dość wcześnie, co dodatkowo utrudnia sprawę. W takiej sytuacji niezwykle łatwo jest o kolizję, która jest szczególnie groźna dla zdrowia i życia rowerzysty. Wciąż jednak zdarza się, że osoby jeżdżące jednośladami zachowują się bardzo niefrasobliwie. Nie zwracają uwagi na obowiązujące ich znaki drogowe, czasem rozmyślnie je ignorując, bo przecież nic się nie stanie. Notorycznie łamanym przepisem przez rowerzystów jest przejeżdżanie na rowerze po przejściu dla pieszych. Jest to zakazane bez względu na okoliczności. Warto przy tym pamiętać, że dozwolony jest przejazd na dwóch kołach po oznakowanym przejeździe rowerowym.

grzechy rowerzystów
fot. Denise Jans / Unsplash

Zdarza się też, że cykliści wjeżdżają na te drogi, na które nie powinni, podczas gdy w ich zasięgu znajduje się specjalnie wydzielona ścieżka rowerowa. Pamiętajmy, że jazda rowerem na jezdni jest dozwolona tylko w takich wypadkach, kiedy nie jesteśmy w stanie bezpiecznie dostać się na drogę rowerową. Może tak się zdarzyć na przykład wtedy, kiedy oddzielają nas od niej pasy ruchu drogowego, a także barierki lub tramwaje. A co z chodnikiem? Możemy na niego wjechać tylko w przypadku braku ścieżki rowerowej lub w niesprzyjających warunkach. Zwłaszcza o tej porze roku możemy zatem dość często spotkać rowerzystę jadącego chodnikiem. Powinniśmy w takiej sytuacji zachować szczególną ostrożność. Rowerzysta zaś musi dodatkowo pamiętać o każdorazowym ustąpieniu pierwszeństwa pieszym. Wymuszanie pierwszeństwa tam, gdzie powinno się go ustąpić, jest kolejnym grzechem rowerzystów i ostatnim, o jakim chcieliśmy wspomnieć. Bezpiecznej jazdy!

Słuchaj Radia Bezpieczna Podróż

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia