Piesi – nowe przepisy w 2021 roku

412

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

piesi
fot. Jacek Dylag / Unsplash

Statystyki są bezlitosne: na przejściach na pieszych ginie co roku kilkaset osób, rannych zaś zostaje kolejnych kilka tysięcy. Aby ograniczyć liczbę wypadków, w których udział biorą piesi, resort infrastruktury zapowiedział wejście w życie nowych przepisów.

Nowe przepisy dla bezpieczeństwa pieszych

W kwestii bezpieczeństwa dla pieszych Polska ma niechlubną historię. Jeszcze nie tak dawno, bo w 2016 roku, nasz kraj plasował się na szarym końcu w rankingu pokazującym bezpieczeństwo polskich dróg dla tej grupy uczestników ruchu drogowego. Według Europejskiego Obserwatorium Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, w przeliczeniu na milion mieszkańców naszego kraju w wypadkach zginęło wówczas 22 pieszych. Dodajmy, że ówczesną średnią europejską było 10 osób. W 2019 roku statystyki Komendy Głównej Policji były równie zatrważające. Na przejściach dla pieszych doszło wówczas do 3,7 tys. wypadków z udziałem pieszych i rowerzystów. Przyczyną 2,8 tys. wypadków było nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu. W wypadkach tych zginęło 250 osób, zaś 3,6 tys. zostało rannych. Celem nowego prawa, które wejdzie w życie w czerwcu 2021 roku, jest poprawa bezpieczeństwa pieszych.

fot. Daryan Shamkhali / Unsplash

24 listopada 2020 roku Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji ustawy „Prawo o ruchu drogowym”. Dokument został opracowany przez Ministerstwo Infrastruktury i Krajową Radę Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. Jak powiedział agencji Newseria Biznes Rafał Weber, wiceminister infrastruktury: „Kierowca zbliżający się do pasów, widząc pieszego wchodzącego na przejście, będzie musiał zwolnić i ustąpić pierwszeństwa tak, aby mógł on swobodnie, niezagrożenie przejść na drugą stronę jezdni”. Warto dodać, że obowiązek udzielenia pierwszeństwa pieszemu wchodzącego na przejście nie dotyczy tramwajów. Rafał Weber tłumaczy dalej: „Tylko pieszy znajdujący się na torowisku będzie miał pierwszeństwo, natomiast pieszy wchodzący na nie – już nie. To ze względu na to, że droga hamowania tramwaju jest dłuższa niż pojazdu samochodowego w sytuacji, kiedy oba jadą z jednakową prędkością”. Piesi otrzymają zatem zabezpieczenie swoich praw, ale jednocześnie będą obarczeni pewnymi obowiązkami.

Piesi – nowe obowiązki

Od czerwca 2021 roku zacznie obowiązywać też zakaz korzystania ze smartfonów i innych urządzeń mobilnych przez pieszych w trakcie przechodzenia przez przejście. Jeżeli jako piesi zaczniemy stosować się do nowego prawa, możemy znacznie poprawić niechlubne polskie statystyki i ocalić swoje życie. Analiza Instytutu Transportu Samochodowego „Badania zachowania pieszych i relacji pieszy–kierowca” daje jasne wyniki: uwaga skupiona na smartfonie czy innym urządzeniu mobilnym to jeden z najbardziej niebezpiecznych nawyków. Resort infrastruktury zamierza podjąć walkę z niefrasobliwymi pieszymi, wprowadzając określone mandaty. Jak poinformował wiceminister Rafał Weber: „Kary są już opisane w taryfikatorze mandatów, a wykroczenia – w kodeksie wykroczeń. Nie kierujemy się jednak w tych zmianach bardzo represyjną taktyką. Koncentrujemy się raczej na edukacji, zwiększaniu świadomości wszystkich użytkowników ruchu drogowego, więc nie przewidujemy większych kar dla pieszych, którzy w sposób niewłaściwy wchodzą na jezdnię”.

Słuchaj Radia Bezpieczna Podróż

Źródło: motofakty.pl

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia