Nowe prawo dla pieszych – wystarczające?

296

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

nowe prawo dla pieszych
fot. Chris Barbalis / Unsplash

Przed kilkoma dniami poseł Krzysztof Gawkowski zgłosił w Sejmie wątpliwość, czy mające wejść w życie nowe prawo dla pieszych zwiększające ich bezpieczeństwo przyniesie skutek. Nowelizację ustawy opracował Sejm i Senat, po przegłosowaniu została już skierowana do podpisu i publikacji.

Nowe prawo dla pieszych – kontrowersje

Poseł Krzysztof Gawkowski z Sojuszu Lewicy Demokratycznej uzasadniał swoje wątpliwości następująco: „Zdecydowana większość kierujących nie stosuje się do obowiązujących przepisów ruchu drogowego i bardzo trudno spodziewać się, że wystarczy jedynie korekta legislacyjna przepisów. Zgodnie z informacją z komend rejonowych Policji, w całym kraju niemal standardem jest poruszanie się kierujących samochodami w mieście z prędkościami 70-80 km/h. Łamanie przepisów i wysoka prędkość jest najczęstszą przyczyną tragicznych wypadków”. Parlamentarzysta zapytał o to, czy planowane są ogólnopolskie akcje informacyjne dotyczące nowych przepisów. Zwrócił się też z pytaniem do ustawodawcy o dane odnoszące się do liczby wypadków drogowych związanych z przekroczeniem prędkości. Poseł zapytał również o monitoring przestrzegania aktualnie obowiązujących przepisów. Zadał ponadto pytanie o ewentualne zmiany w wysokości mandatów za łamanie limitów prędkości.

Nowe prawo dla pieszych – Kampanie społeczne – czy obniżą tragiczne statystyki?

W imieniu Ministerstwa Infrastruktury odpowiedzi posłowi Gawkowskiemu udzielił Rafał Weber, wiceminister infrastruktury i sekretarz stanu w tym resorcie. Weber poinformował, że Ministerstwo Infrastruktury zaplanowało na rok 2021 realizację kampanii społecznej. Będzie ona dotyczyła ochrony bezpieczeństwa pieszych na obszarach przejść dla pieszych. Treść kampanii obejmie kwestie związane z zachowaniem szczególnej ostrożności przez pieszych w trakcie wchodzenia na przejście. Wiceminister poinformował też, że działania obejmujące kampanię społeczną będą koncentrowały się na edukacji dotyczącej ograniczenia zbyt wysokiej prędkości na drogach. W ramach kampanii omawiane będą ponadto kwestie związane z przestrzeganiem wyznaczonych limitów prędkości na poszczególnych rodzajach dróg. Rafał Weber przytoczył ponadto policyjne statystyki dotyczące wypadków drogowych, a także ich skutków spowodowanych przez kierowców. Przyczyną tych wypadków było niedostosowanie prędkości do warunków panujących na drodze.

Nowe prawo dla pieszych
Nowe prawo dla pieszych fot. Evgeny Tchebotarev / Unsplash

Statystyki przytoczone przez wiceministra Webera odnosiły się do wypadków drogowych, jakie miały miejsce w latach 2015-2019. I tak, w 2015 roku miało miejsce 6 807 wypadków, w których zginęły 743 osoby, a 9 219 zostało rannych. W 7 195 wypadkach zginęło 846 osób, a 9 619 zostało rannych. W 2017 roku w 6 837 wypadków zginęło 786 osób, a 8 963 zostało rannych. Rok 2018 przyniósł 6 256 wypadków z 778 ofiarami śmiertelnymi i 8 249 rannymi. Podobnie w 2019 roku – w 6 268 wypadkach zginęło 770 ludzi, a 8 031 odniosło obrażenia. Weber podsumował swoją wypowiedź: „Organem właściwym w sprawach taryfikatora mandatowego – rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 24 listopada 2003 r. w sprawie wysokości grzywien nakładanych w drodze mandatów karnych za wybrane rodzaje wykroczeń (Dz. U. z 2013 r. poz. 1624, z późn. zm.) jest Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji”.

Słuchaj Radia Bezpieczna Podróż

Źródło: prawodrogowe.pl

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia