Oświetlenie motocykla – o czym pamiętać?

1482

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

oświetlenie motocyklu
fot. Leandro Vergara / Unsplash

Oświetlenie znacząco zwiększa bezpieczeństwo na drodze – zarówno nasze, jak i pozostałych uczestników ruchu drogowego. Jakie oświetlenie motocykla jest obowiązkowe, a jakie – tylko opcjonalne? Przypominamy!

Światła w motocykla – przepisy

Polskie przepisy jasno określają, w jakie światła powinien być wyposażony każdy motocykl. Są to: „długie” światła drogowe, „krótkie” światła mijania, kierunkowskazy, światła hamowania „stop”, światła oświetlające tablicę rejestracyjną, tylne światła pozycyjne oraz tylne światła odblaskowe o kształcie innym niż trójkąt. Pamiętajmy też, że zgodnie z obowiązującymi przepisami pojedyncze światła motocykla powinny znajdować się na podłużnej płaszczyźnie pojazdu. Wyjątek stanowią światła drogowe i mijania. Powinny być one umieszczone obok siebie i symetrycznie względem tej płaszczyzny. Nowe motocykle muszą też posiadać automatyczny włącznik świateł. Opcjonalnie możemy doposażyć nasz motocykl w przednie i tyle światła przeciwmgłowe, przednie i boczne odblaski, światła do jazdy dziennej i światła awaryjne. Warto też pamiętać, że motocykl nie może posiadać żółtej lampy – obowiązkowe jest światło białe. Żółtą barwę mogą mieć jedynie światła przeciwmgłowe.

Dodatkowe oświetlenie motocykla

Jak wspomnieliśmy, światła przeciwmgłowe stanowią nieobowiązkowy element oświetlenia, ale zdecydowanie warto wyposażyć w nie nasz motocykl. Mgła może zaskoczyć w różnych momentach, a warto wspomnieć, że przy widoczności poniżej 50 metrów światła mijania przestają spełniać swoją funkcję, ponieważ zaczynają odbijać się od mgły. Przepisy dopuszczają maksymalnie dwie sztuki świateł przeciwmgłowych. Jeżeli nasz motocykl ma więcej niż 1,3 m szerokości, powinien posiadać dwa takie światła. Ich ulokowanie ma znaczenie: powinny znajdować się nie dalej niż 400 mm od bocznego obrysu pojazdu, a także nie niżej niż 250 mm oraz nie wyżej niż światło mijania. Jeżeli mamy pojedyncze światło, to powinniśmy ją umieścić w podłużnej osi środkowej pojazdu, poniżej centralnego reflektora fabrycznego. Rozglądając się za odpowiednimi światłami przeciwmgłowymi, zawsze wybierajmy te, które posiadają odpowiednie homologacje.

oświetlenie motocyklu
fot. Harley Davidson / Unsplash

Inne elementy, jak np. paski LED na kasku i ubraniu, również są opcjonalne. Pamiętajmy jednak, że każdy dodatkowy element poprawiający naszą widoczność na drodze jest jak najbardziej wskazany. Jeżeli więc mamy kask (a przypomnijmy, że jest on obowiązkowy), to warto wyposażyć go w paski LED. Możemy je również umieścić naszym pojeździe, a także na ubraniu do jazdy. Oczywiście na rynku znajdziemy też kaski i kurtki motocyklowe, które fabrycznie wyposażono w te elementy. Warto na nie postawić, bo dzięki temu mamy pewność, że paski znajdują się w miejscach zgodnych z przepisami. Z powodzeniem możemy też kupić klasyczne odblaski. Mogą znajdować się w różnych miejscach motocykla, m.in. na felgach i kołach. Jeżeli chodzi o samego kierowcę, to popularne są wygodne szelki odblaskowe, które świetnie sprawdzą się również podczas jazdy rowerem.

Słuchaj Radia Bezpieczna Podróż

Źródło: ŚwiatMotocykli.pl

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia