Hejt i stalking – podobieństwa i różnice

422

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Hejt i stalking

Internet jest kopalnią wiedzy, ale i nienawiści. Naruszanie godności drugiego człowieka w sieci powoli staje się normą. Hejt i stalking to dwa zjawiska, które dziś dominują w wirtualnej rzeczywistości. Warto zastanowić się zarówno nad ich podobieństwem, jak i różnicami.

Hejt i stalking – efekt wirtualnej rzeczywistości

Obecnie miliony osób aktywnie działa w sieci. Swoim życiem prywatnym na blogach czy w mediach społecznościowych dzielą się nie tylko znani celebryci, ale i osoby prywatne. Warto pamiętać, że umieszczanie informacji na swój temat w internecie wiąże się z oceną i komentarzem. Często jednak swoboda wyrażania własnego zdania przekracza społeczne granice. Wtedy należy mówić o hejcie, którego celem jest obrażanie, poniżanie i prowokowanie do kłótni. Wszystko po to, by zaniżyć samoocenę osobie, do której kierowane są złośliwe komentarze. Przyczyn hejtu może być kilka. Przeważnie są to odmienne poglądy religijne lub polityczne. Hejterzy to w bardzo dużym stopniu osoby, które są niezadowolone z własnego życia. W efekcie z łatwością przelewają swoją frustrację, obrażając drugiego człowieka. Za hejt w sieci grozi kara grzywny, a w szczególnych przypadkach nawet wyrok pozbawienia wolności.

Hejt i stalking – prześladowanie drugiego człowieka

Stalking, podobnie jak hejt, ma na celu naruszanie godności drugiego człowieka. Jednak w tym wypadku naruszanie prywatności może mieć również wymiar fizyczny. Zjawisko to obejmuje wiele zachowań takich jak: natrętne wysyłanie e-maili, SMS-ów lub próby nawiązania kontaktów telefonicznych. Przesyłane komunikaty zazwyczaj mają charakter gróźb. W przypadku sieci stalkerzy prześladują wybraną osobę głównie w mediach społecznościowych. W tym celu często zakładają fałszywe konta, aby trudniej było ich zidentyfikować. Stalkerzy mają obsesję na punkcie swojej ofiary. Śledzą każdy jej krok i chcą wiedzieć o niej wszystko. Tego typu działania w świetle prawa są karane. Zgodnie z art. 190a kodeksu karnego: „ten, kto przez uporczywe nękanie innej osoby lub osoby jej najbliższej wzbudza u niej uzasadnione okolicznościami poczucia zagrożenia lub istotnie narusza jej prywatność, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3”. W szczególnych przypadkach kara może zostać wydłużona nawet do 10 lat. 

Hejt i stalking

Hejt i stalking – ochrona przed nienawiścią

Nie jest łatwo namierzyć zarówno hejtera, jak i stalkera. Dlatego w tej sytuacji najlepszym rozwiązaniem jest tworzenie screenów komentarzy, które mogą służyć jako dowód w procesie karnym. Należy także zachowywać wszystkie wiadomości prywatne. Bardzo ważne jest, by nie odpowiadać na żadne zaczepki osób hejtujących. Próba nawiązania z nimi kontaktu tylko sprowokuje ich do dalszych agresywnych działań. Z drugiej strony nie można być obojętnym na tego typu wiadomości. W niektórych przypadkach nękanie w sieci może trwać nawet kilka lat. Skutki tego zjawiska mogą być tragiczne. Zarówno działania stalkera, jak i hejtera mogą doprowadzić człowieka do próby samobójczej. Jeśli chodzi o różnice, hejt aż tak bardzo nie skupia się na codziennym życiu ofiary, jak stalking. Celem hejtu jest zaniżenie samooceny poprzez wyrażoną opinie. Stalking może odnosić się do bezpośrednich ataków na zdrowie i życie drugiej osoby. Mimo to oba zjawiska stanowią ogromne zagrożenie w życiu społecznym. 

Foto: Canva.com

Zobacz także:https://bezpiecznapodroz.org/?p=106316&preview=true – Nieznane miejsca na świecie, które warto zobaczyć

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia