Autyzm – choroby współistniejące

783

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

autyzm
fot. Jordan Whitt- / Unsplash

2 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Autyzmu. To dobra okazja, aby przypomnieć, że autyzm często jest maską, za którą kryje się wiele chorób współistniejących.

Marginalizowane przyczyny autyzmu

Autyzm jest zaburzeniem wieku dziecięcego, które przejawia się objawami behawioralnymi. Oznacza to, że opisywane są zmiany w zachowaniu pacjenta takie jak zdolność rozumienia mowy i zdolność do mówienia (u wielu dzieci z autyzmem mowa może się nie rozwinąć), zdolność do rozumienia poleceń (bardzo wiele dzieci z autyzmem nie rozumie, czego się od nich oczekuje) oraz zaburzeniem relacji społecznych. Dzieci autystyczne często nie są w stanie zbudować relacji w rodzinie lub w gronie rówieśników. Ponadto, na obraz autyzmu składają się stereotypowe, rutynowe zachowania. Oznacza to, że dziecko powtarza pewne czynności jak na przykład chodzenie wyłącznie jedną drogą. O autyzm i choroby współistniejące zapytaliśmy dr Magdalenę Cubałę-Kucharską, założycielkę Instytutu Medycyny Integracyjnej Arcana oraz specjalistkę medycyny integracyjnej. Jest to ceniona lekarz, która szerzy wiedzę na temat dolegliwości żołądkowo-jelitowych.

autyzm
fot. Alexander Dummer / Unsplash

Statystyki mówią, że 60% chorych ma problemy żołądkowo-jelitowe, które wpływają na codzienne zachowanie. Dodatkowo autyzm utrudnia zakomunikowanie swoich dolegliwości. Dlatego tak ważne jest pogłębianie diagnostyki jelitowej u autystyków. Leczenie współistniejących chorób wpływa pozytywnie na rozwój chorych dzieci. Coraz częściej mówią o tym polscy lekarze. Przyczyny autyzmu są niejednolite. Na szczególną uwagę zasługuje autyzm z regresu. Diagnoza ta powinna być diagnozą z wykluczenia. Niektóre przypadki autyzmu mogą być źle diagnozowanymi przypadkami innego zespołu o nazwie PANS (pediatryczny autoimmunologiczny zespół neuropsychiatryczny) lub PANDAS (pediatryczny autoimmunologiczny zespół neuropsychiatryczny wywołany przez paciorkowce). Oznacza to, że dziecko może stracić wcześniej nabyte umiejętności po banalnej infekcji gardła. Może też nie otrzymać leczenia, gdyż stereotypowo dzieci autystycznych nie diagnozuje się ani nie leczy! Podobnie regres może wiązać się z bólem brzucha po infekcjach żołądkowo-jelitowych.

Autyzm a genetyka

Hipoteza, że autyzm jest wyłącznie odmienną ścieżką rozwojową, i że większość autystyków jest zdolna do funkcjonowania samodzielnego w naszym świecie, jest błędna. 40% osób z autyzmem nie mówi. 31% procent ma wyraźne upośledzenie intelektualne, które bardzo utrudnia funkcjonowanie. 25 % ma upośledzenie graniczne (IQ 71-85). Około 28% autystów wykazuje autoagresję. Badania wskazują, że w wielu przypadkach w autyzm uwikłana jest genetyka. Dodajmy na koniec, że zaburzenia przewodu pokarmowego są prawie ośmiokrotnie częstsze wśród dzieci z autyzmem niż u innych dzieci. Zwykle obejmują one chroniczne zatwardzenie, ból brzucha, refluks żołądkowo-przełykowy i zapalenie jelit. Problemy żołądkowo-jelitowe mogą dodatkowo pogarszać zachowania agresywne i autoagresywne u dzieci z autyzmem. Mogą również mieć wpływ na ich rozwój. Cierpienie spowodowane przez ból brzucha powoduje bezsenność, nieutulony płacz, zaburzenia odżywiania, niechęć do zabawy i kontaktu.

Słuchaj Radia Bezpieczna Podróż

Informacja prasowa

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia